Jeżeli lubisz ciepło i chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe
obowiązkowo przeczytaj ten tekst

Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, kiedy w twym domu jest cieplutko i przytulnie? Przekonaj się, jakie plusy i minusy ma ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe fantastycznie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywamy okresowo. Z jakiego względu? Ponieważ to, co cechuje ogrzewanie podłogowe, to jego spora bezwładność cieplna. Co to dokładnie oznacza w praktyce?


ogrzewanie
Oprawcowane przez: Purmo
Treści źródłowe: Purmo
Bezwładność cieplna to powolna reakcja na zmiany ilości ciepła, które dociera do grzejników podłogowych ze źródła ciepła (kotła albo pompy ciepła). Przykład: jeżeli wyłączysz ogrzewanie w całym mieszkaniu, to w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, odczujesz spadek temperatury dopiero po kilku godzinach. Taki sam mechanizm zachodzi w chwili, kiedy włączasz ogrzewanie. Kiedy w pozostałych pomieszczeniach jest już wysoka temperatura, w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest nadal zimno. Dopiero po dłuższym czasie odczujesz wzrost temperatury. Dlatego nie warto stosować grzejników podłogowych w pokojach, w których przebywamy wyłącznie okazjonalnie. Musisz zdawać sobie sprawę, że montowanie grzejników podłogowych w całym domu nie ma sensu.


Gdzie nie warto instalować ogrzewania podłogowego?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym nie należy zakładać ogrzewania podłogowego. Zwyczajnie grzejniki podłogowe nie sprawdzą się w tym pokoju. W sypialni znacznie lepiej zastosować zwykłe ogrzewanie. Dlaczego? W pomieszczeniach sypialnych pragniemy szybko zmieniać temperaturę. Zazwyczaj obniżamy temperaturę przed pójściem do łóżka, a podwyższamy ją z samego rana. Chcemy osiągnąć szybki efekt.

ogrzewanie podłogowe
Oprawcowane przez: TECE
Ponadto grzejnik podłogowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których większą część podłogi zajmują meble. W takiej sytuacji wymiana ciepła między podłożem, a otoczeniem jest bardzo utrudniona. W pokojach, w których zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe nie powinno się stosować mebli, które całą swoją powierzchnią stykają się z podłogą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach będą meble opierające się na tzw. nóżkach.


Jeśli pragniemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj naszej posadzki. W sytuacji gdy chcemy posiadać porządne, grube deski, albo parkiet, lepiej zainstalować grzejniki na ścianach. Z jakiego względu? Ponieważ solidne drewno jest świetnym izolatorem. Gdy ułożymy je na grzejnikach podłogowych, ograniczymy znacznie ich wydajność.

Należy podkreślić, że grzejniki podłogowe posiadają duże walory estetyczne. Z jakiego względu? Dlatego, że są niewidoczne. Instalując ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy często zeszpetnych kaloryferów, które są umiejscowione na ścianach. Mamy także zdecydowanie większą dowolność w ustawianiu mebli.
09-05-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.