Czym jest anodowanie? Jakie są rodzaje tego procesu? O czym warto wiedzieć?

Anodowanie to powierzchniowa obróbka metali, jaka polega na elektrolitycznym wykreowaniu warstwy tlenku. Wykorzystuje się najczęściej do aluminium oraz jego stopów, lecz nie tylko, gdyż czasem i znajduje zastosowanie do tytanu, odmian stali albo stopów magnezu.

anodowanie

Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
Anodowanie ogólnie używa się w trzech obszarach. Jedynym z nich jest mechaniczne oraz antykorozyjne zabezpieczenie powierzchni metalu, kolejny obszar to cele zdobnicze, ponieważ anodowanie stopy aluminium oferują charakterystyczną fakturę, a jednocześnie przez dodawanie do elektrolITu substancji barwiących można zyskać na powierzchni trwałe powłoki kolorowe. I ostatnie wykorzystanie to możliwość stworzenia warstwy izolacyjnej na folii aluminiowej, jaką potem można stosować do produkcji kondensatorów.
Mamy anodowanie różnorakiego typu, anodowanie typu I tworzy warstwę tlenku, dzieje się to dzięki kąpieli w roztworze kwasu chromowego jako elektrolitu.

Nie zwlekaj i przeczytaj umieszczone tu uwagi o nas (http://kontenery-ibc.pl/kategoria/pojemniki-ibc/). To na pewno okażą się warte Twojego zainteresowania dane – zwyczajnie kliknij ten link.

Kiedy jest to polecane? Jak przedmiot o skomplikowanej powierzchni stwarza ryzyko uwięzienia elektrolitu. W okresie anodowania typu drugiego warstwę tlenku wytwarza się dzięki kąpieli w roztworze siarkowego kwasu, to najpopularniejszy sposób anodowania.

W anodowaniu typu trzeciego, podobnie jak w przykładzie poprzednim warstwa tlenku wytwarzana jest w roztworze kwasu siarkowego, jednakowoż kwas powinien być bardziej stężony niż podczas typu II, temperaturę natomiast dobrze utrzymywać w przedziale od -3 do zera stopni Celsjusza.

Mając tego typu podstawową wiedzę łatwiej dopasować typ anodowania do wymagań.

Ta solidna witryna (https://kontenery-ibc.pl/inliner-1000-litrow/), posiada podobne dane na omawiany wątek, więc nie zwlekaj, a poznaj dokładnie wiadomości na to zagadnienie.

Warto o tym pamiętać, ażeby wybrać dobry sposób anodowania.