Tartanowe place zabaw i nie tylko, czyli bezpieczeństwo nawierzchni dla dzieciaków nade wszystko

Jeszcze kilkanaście lat temu na wszystkich miejscach zabaw dla dzieci dominowały wykończenia wykonane z betonu. Przez grube krawężniki chodnikowe wiele dzieci zdzierało sobie kolana, czy łamało kończyny. Dzisiaj mali szaleją już w zdecydowanie bardziej przyjaznych warunkach.

Nawierzchnie na place zabaw to dziś przeważnie mieszanki z tworzyw sztucznych, czyli z materiałów, które przepuszczają wodę (rzecz jasna przy normalnych deszczach – pokaźna ulewa pozostawi kałuże), i które są używane do tworzenia nowoczesnych placów zabaw oraz funkcjonalnych boisk szkolnych, jak szczególnie znane i dyskutowane orliki. Nawierzchnie wylewane składają się z dwóch niezbędnych składników: żywic poliuretanowych i właściwego kauczuku. Dla większości z nas to zupełna abstrakcja. Jednak jeśli usłyszymy frazę „tartan”, wątpliwości będą rozwiane. Elastyczna, wytrzymała, a nade wszystko praktyczna – o możliwościach i zaletach tartanu jako nawierzchni wiemy już od dziesiątków lat. Tartanowe przyspieszenie datować możemy na ostatnie lata – to daleko idąca przebudowa postsocjalistycznych betonowisk, placów zabaw i boisk sportowych.

Nawierzchnie sportowe, tor

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wcześniejsze standardy, o ile o takich można wspominać, ograniczały się do konstrukcji ze stali i betonu. Były one faktycznie nie do sportowego „zajechania”, powodowały one jednak wiele wypadków. Po latach prezentowały się raczej brzydko. Dzisiejsze nawierzchnie boisk sportowych to kilka warstw, w których asfalt – kiedyś nawierzchni budulec – jest ukryty pod dwiema warstwami. Pod warstwą użytkową tartany mają inne „zmiękczenie”, jest to tak zwana warstwa elastyczna. Ich łączna grubość waha się w okolicach półtora centymetra. Ważnym komponentem obu warstw jest klej d4 poliuretanowy.

W mieszance z granulatami o odpowiednich właściwościach (inne są do warstwy użytkowej, jeszcze inne do elastycznej) stanowi on o jakości i bezpieczeństwie do nawierzchni, przede wszystkim placów zabaw. Gruba płyta z betonu lokowana jest dopiero pod wspomnianymi dwiema miękkimi matami.

Wylane nawierzchnie wystarczy wysmarować dwa razy impregnatem i pozostaje już wymalowanie linii. Ostatnie zadanie dotyczy boisk uniwersalnych – na placach zabaw nie są one konieczne. Tamtejsze nawierzchnie muszą mieć poprawki na inne atrakcje – zjeżdżalnie, koniki itp.