Oświetlenie LED, jako gwarant odpowiedniej jakości. Czy też masz tego typu oświetlenie czy stale nie możesz się zdecydować? Zobacz, że warto je wybrać

To już staje się normalne, taśmy LED są coraz bardziej znane. Coraz więcej osób wybiera właśnie tego typu rozwiązanie, gdy wymagane jest dobre oświetlenie w ogrodzie czy w domu. Na te potrzeby reaguje rynek, bo pojawia się coraz większa liczba różnorodnych modeli taśm LED. Wspólną cechą wszystkich takich taśm jest niezwykła elastyczność, jaka pozwala ciąć je nożyczkami. Bardzo poważną zaletą jest też samoprzylepne podłoże.

taśmy LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów taśm LED, jeśli więc pragniemy dokonać najlepszego wyboru trzeba przede wszystkim sprawdzić parametry świetlne, jakość oraz niezbędne atesty CE i ROHS. Są one niezbędne, jeśli mówimy o najlepszych jakościowcach taśmach LED. Warto wiedzieć, iż taśmy LED gorszej jakości, czyli też tańsze, mimo obiecywanej żywotności (nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin) są dość podatne na przepalanie lub chociażby osłabianie jasności oświecenia po latach albo nawet miesiącach użytkowania. Nieodzownym działaniem jest także, by pomyśleć nad przeznaczeniem taśmy. Dlaczego to takie niezbędne?

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Otóż, od miejsca zastosowania zależy naprawdę dużo, przykładowo niezbędna jasność diod, konieczność zastosowania profilu do LED, szczelność lub (więcej tanieoswietlenie.pl) barwa światła. Do oświetlenia funkcjonalnego, czyli schodów lub (zobacz skleposwietlenie) blatu w kuchni niezbędne jest użycie jak najjaśniejszej taśmy LED, inaczej jest w sytuacji, kiedy pragniemy oświetlić coś dekoracyjnie, czyli sufit, ściany lub wnęki. W takim przypadku wystarczy taśma o normalnej jakości. Taśmy LED są małe i bardzo elastyczne, z tego względu też wykorzystywane mogą być w miejscach ciężko dostępnych dla innych form oświetleniowych. Można więc spotkać się z ich zastosowaniem w prawie każdym pomieszczeniu domu, lecz też świetnie będą pasować w restauracjach, hotelach lub dyskotekach, a także na zewnątrz – ogrody, podświetlenie elewacji, podjazdu. Zresztą, przy pomocy taśm LED jesteśmy w stanie podświetlić półki, wnęki, schody, meble, sufity czy ściany.

Taśmy LED z klasą szczelności o wartości IP65 (tak zwana taśma LED w silikonie) są najczęściej dobierane do łazienek lub łaźni, generalnie do miejsc, w jakich jest wyższa niż normalnie wilgotność. Dzięki taśmie RGB przykładowo, która posiada sterownik, jesteśmy w stanie otrzymać kolorowe efekty świetlne, zaprogramować na jeden kolor lub zaprogramować sekwencję zmian kolorów. Taki sterownik najkorzystniej dobrać w zależności od długości taśmy LED RGB oraz konkretnych potrzeb zastosowania. Do mieszkań standardowo wybierane są w większości przypadków taśmy o barwie białej ciepłej, rzadziej zaś, o barwie białej zimnej.