Jak powinniśmy zarządzać nieruchomością? Czym to jest? Czym się może różnić od typowego administrowania nieruchomością?

Zarządzanie nieruchomościami to zdecydowanie większy zakres działań niż zwykłe administrowanie. Rolą takiego zarządcy jest aktywne zarządzanie majątkiem właściciela, który zlokalizowany jest w nieruchomości, zaś administrowanie to jedynie prowadzenie aktualnych czynności, jakie mają związek z obsługą nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomością odnosi się do podejmowania decyzji oraz dokonywania czynności, jakie mają na celu zagwarantowanie właściwe gospodarki finansowe i ekonomiczne nieruchomości oraz gwarancję bezpieczeństwa użytkowania oraz standardowej eksploatacji nieruchomości, co oznacza np. bieżącego administrowania nieruchomością, lecz również czynności jakie mają związek z utrzymaniem nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem. W tej kwestii musimy także powiedzieć o inwestycjach w nieruchomość.

Jeśli masz ochotę poszerzyć swą wiedzę na omawiany temat, to przejrzyj nowy wpis (https://amdk.pl/naroznik-nelly-maxi), który z pewnością będzie dla Ciebie bardzo wciągający.

Zarządca

Autor: Peter aka anemoneprojectors
Źródło: http://www.flickr.com

W okresie administrowania nieruchomością decyzje są zatwierdzane przez właściciela lub w sytuacji wspólnoty mieszkaniowej przez jej Zarząd. Administrowanie nieruchomością to przejęcie większości obowiązków mających związek z utrzymaniem, zaś zostawienie Zarządowi Wspólnoty różnych decyzji odnoszących się do nieruchomości. Zarządzanie nieruchomościami jest to działalność zawodowa, jaka jest świadczona przez licencjonowanych zarządców nieruchomości lub przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze zarządzania nieruchomościami. Tak funkcjonują przykładowo zarządcy nieruchomości Wrocław, ale i inni w większych i mniejszych miastach w ośrodkach miejskich. Działa to wszystko na zasadach zawartych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zarządca funkcjonuje na zasadzie umowy i zarządach, jaka jest ustalona ze wspólnotą mieszkaniową, w ramach której działa Zarząd Wspólnoty.

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, to po prostu wybrane przez właścicieli lokali osoby fizyczne, które są odpowiedzialne za zarządzanie nieruchomością wspólną. Zarząd tak więc zlecając zarządzenie powinien udzielić pełnomocnictw w dziedzinie, jaki jest konieczny do sprawnego administrowania nieruchomością. W zgodzie z ustawą o własności lokali zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją jednocześnie w sprawach z innymi podmiotami, ale i w relacjach między wspólnotą a poszczególnymi jej członkami. Tak to faktycznie funkcjonuje i system ten faktycznie się sprawdza.

Czy zaciekawiła Cię moja strona (http://www.cermag.com.pl/pl/kontakt/lodz/)? Bardzo mi przyjemnie. Fantastycznie będzie, jeśli znajdziesz jeszcze chwilę, by zostawić swą ocenę.

W Polsce tego rodzaju system występuje dość powszechnie i nie wygląda na to, aby miał się zmienić.