Czy lepiej jest korzystać z oryginałów czy jednak z zamienników?

Gdyby tak pomyśleć, jak dużo mamy różnorodnych produktów w różnych sklepach naszłaby nas niechybnie refleksja. Wszakże wiele z tego typu rzeczy nie różnią się niczym między sobą. Batonik pierwszy, batonik kolejny, soczek jabłkowy, a kolejny z podobnych, lub tych samych jabłek… No bo czym się może różnić? Zawartością konserwantów? No chyba nie ilością realnych owoców?

aranżacja wnętrza

Autor: [ HarlowHeslop.com ]
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba jednak przyznać, iż wielu producentów stara się tworzyć swoje produkty tak, by znalazło się w nich jak największa ilość odżywczych składników, czyli jak sok jabłkowy to są tam jabłka, jak sok grejpfrutowy, to znajdziemy w nim prawdziwą esencję z grejpfruta i tym podobne. Większość jednakowoż idzie na łatwiznę i wytwarza napoje, które zawierają w sobie więcej ilość konserwantów niż naturalnych składników.

Tak to wygląda w branży spożywczej i prawdopodobnie to się nie zmieni, gdyż choć zwiększa się ilość ludzi, którzy preferują zdrowe żywienie, tak nie minimalizuje (i raczej nie zmniejszy) się liczba osób, którzy patrzą tylko na cenę wybierając ten, niezdrowy napój. Z jednej strony to właściwie logiczne, skoro nie posiadamy zbyt dużo oszczędności to nie będziemy przecież wydawać większych kwot na jedzenie i picie. Z drugiej strony większość ludzi może sobie na to pozwolić, ale – agregaty prądotwórcze – więcej na stronie – wybierają oni coś tańszego .

W tego typu branży bez problemu sobie możemy pozwolić na zamiennik, ale jeśli na przykład mówimy o branży budowlanej, to mamy dylemat. Można, właściwie kupić mniej kosztowny zamiennik danego budowlanego sprzętu, ale jak mamy do kupienia przykładowo szlifierkę taśmową to nie nabędziemy szlifierki trzytarczowej, tak samo skoro jest nam niezbędna szlifierka uniwersalna, to taka szlifierka walcowa będzie nieodpowiednia. Tutaj pełna oferta: szlifierki trzytarczowe do warsztatu. Podobnych przykładów w budownictwie można mnożyć, najważniejsze jest jednakowoż to, że można tu tak łatwo zastąpić jednego produktu kolejnym sprzętem. Są, co prawda zamienniki, ale pełnią one rolę raczej czegoś gorszego, prawdziwie zastępczego czyli gorszego niż optymalnej zamiany.

Tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na autentyk (taki jak te – markowe szlifierki uniwersalne) czy zadowolimy się na podróbką. Dotyczy to wielu dziedzin życia. Można zdecydować się na autentyk, a jednocześnie zapłacić więcej, lecz cieszyć się produktem na długie lata, można wybrać chińska podróbkę, by wymienić ją zaraz na nowy model, bo ta się zepsuje.