Co kłaść na dach ?

Klasyczna dachówka, pokrycie bitumiczne lub blachodachówka? Na dachu możemy także ułożyć papę czy też widywaną onegdaj na wsiach strzechę. Wybór jest bardzo duży.

Przykład wnętrza w stylu rustykalnym

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com
taras

Autor: Monolith, Marazzi
Źródło: Monolith, Marazzi

Jaki dach, takowe obicie. Taką wytyczną powinniśmy się pokierować przy wyborze surowca na obicie dachowe. Ważny będzie kształt dachu (płaski czy też spadzisty, skomplikowany albo prosty) i struktura więźby (delikatna bądź solidna).

Przeczytaj bez lęku ten udostępniony poniżej (http://iltex.pl/produkty/ocieplacze/) wpis. Przedstawia on pokrewną tematykę, więc z pewnością też będzie dla Ciebie interesujący.

Jeżeli zastanawiamy się nad materiałem na pokrycie dachu na etapie projektowania domku, nasz wybór nie jest niczym zawężony – projekt możemy dopasować do typu materiału, nie wystawiając się na ponadprogramowe koszta. Poniektóre surowce nadają się bowiem lepiej na spadziste dachy zielone niż na dachy płaskie, zaś dla niektórych musimy zaprojektować mocniejszą konstrukcję więźby dachowej. Jeżeli z kolei przeprowadzamy remont starego pokrycia bez wymiany albo wzmacniania więźby dachowej, ograniczeni jesteśmy warunkami konstrukcyjnymi, które nierzadko nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów takich jak dla przykładu płyty poliestrowe.

Faliste płyty bITumiczne z kolei to sprasowane organiczne włókna – przykładowo celuloza – namoczone bitumiczną masą. Płyty zatopione są warstewką z żywicy polimerowej bądź akrylowo-winylową. Pokrycie takie jest odporne na promieniowanie UV jak też czynniki pogodowe. Płyty takowe układa się najczęściej na dachach o mało skomplikowanej powierzchni. Obicie z płyt bitumicznych będzie dosyć lekkie.

dachówki bitumiczne ułożone na dachach przypominają płaskie klasyczne dachówki, są jednak od nich dużo lżejsze, natomiast pokrycie z nich jest o wiele łatwiejsze do położenia.