Co to będzie piorunochron? W jakich przypadkach należy o nim pomyśleć?

Wiele osób wybudowując dom, myśli, czy zainwestować gotówkę w piorunochron. Niżej przedstawimy, co to jest wspomniana budowla oraz jakie ma ona zadanie?
Instalacja odgromowa, o której mówimy w tym artykule ma ochraniać budynki i różnorakiego gatunku i rodzaju budowle przed niebezpiecznymi wyładowaniami elektrycznymi.

kurs rysunku architektonicznego

Autor: horyzont
Źródło: http://www.kursrysunku.com.pl/
W skład jego wejdzie zwód, czyli ta część na samym szczycie, jaka przyjmie piorun. Następnie to wysokie napięcie leci na dół po odprowadzających przewodach i tych uziemiających, żeby potem przejść do uziomu. Ten ostatni fragment doprowadzi piorun do gruntu, gdzie nie jest on już zagrożeniem.
Tego rodzaju budowla sprawi, że wyładowanie nie skupia się na naszym budynku, ale jest ściągane oraz rozproszone poprzez właściwe elementy metalowe – (Metfix – producent wibroizolatorów). W ten sposób konstrukcja pozostaje nietknięta. W jakim miejscu zatem należy instalować piorunochron? Na pewno należy to robić wszędzie tam, w których miejscach istnieje największe zagrożenie. Chodzi na przykład o domy w zabudowie rozproszonej, to znaczy położone dosyć daleko od siebie. Gdy do tego dojdzie brak wysokich drzew w pobliżu, to znaczy dom – kliknij tutaj – góruje nad okolicą, to niestety to miejsce będzie idealne do przyjęcia możliwych wyładowań.
Rzecz jasna trzeba też wziąć pod rozwagę to, czy na danym terenie intensywne burze są częstym zjawiskiem. Jest tak, choćby na wzniesieniach, czy też w górach.

Warto także myśleć o instalacji odgromowej, jeśli dom wybudowany będzie z łatwopalnych, do których należy na przykład gont używany na pokrycia dachowe.