Generator – jego najważniejsze rodzaje oraz pochodzące bezpośrednio od nich odmiany

Co to konkretnie bywa generator? Jakie dokładnie bywa jego podstawowe zadanie? Jakie istnieją jego najważniejsze odmiany i co tak naprawdę wchodzi w ich „skład”? To wszystko i znacznie więcej bez najmniejszego problemu odnajdziesz w środku naszego całkiem nowego – świeżo co wydzierganego – felietonu!

droga

Autor: CCI Sp. z o.o.
bloczki

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
generator

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy słyszymy słowo „generator” wielu z nas posiada przeróżne myśli – niektórzy wyobrażają sobie na przykład generatory internetowe, które to zwykle dotyczą generowania jakiegoś rodzaju liczb, inni zaś widzą przed oczami bardziej „stałe” rzeczy, czyli urządzenia generujące jakiś konkretny rodzaj energii, zwykle elektrycznej. Nasze osoby dziś interesuje ta druga opcja – maszyny generujące, posiadają za najważniejsze zadanie wytwarzać jak widać po ostatnim zdaniu ponad wszystko elektryczność, lecz w rzeczywistości nie jest wcale wszystko.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto byłoby głębiej poznać ten temat, to ponadto zerknij tutaj ustawa o efektywności energetycznej.

Poza generatorami elektrycznymi (wśród których to wynajdziemy chociażby prądnice, alternatory, czy też generatory magnetohydrodynamiczne i radioizotopowe generatory typu termoelektrycznego), wynajdziemy także generatory typowo wysokiego napięcia (wśród których to odnajdziemy ponad wszystko generator kaskadowy, kroplowy Kelvina, czy też generator Marxa, Tesli i generator Van de Graaffa), oraz generatory drgań oraz impulsów typu elektrycznego.

Co do tych ostatnich to podzielimy na stymulatory serca, tak nazywane generatory „SHP”, oraz generatory drgań, wśród których wynajdziemy takie rodzaje jak choćby: generator częstotliwości wzorcowej, generator obwiedni, czy generator poziomu, nie wspominając już na temat generatorów nazwanych „na cześć” ich bezpośrednich odkrywców, czyli generator Clappa, Colpittsa, czy Hartleya i Meissnera.