Budynki postawione z pustaków albo cegieł świeżo po postawieniu nie są raczej zbyt estetyczne i nadające się do użytkowania.

Aby wyglądały elegancko trzeba je wyrównać i przygotować w odpowiedni sposób, a najlepiej będą się do tego celu nadawać różne rodzaje tynków. Używane są one przy stawianiu budynków od setek lat, w tyk okresie czasu powstały ich nowoczesne rodzaje i odmiany, coraz częściej używane w nowoczesnych budowlach. Do niedawna większość tynków była przygotowywana praktycznie na placu budowy.

tynk

Autor: GRUPA ATLAS
Źródło: GRUPA ATLAS
Dzisiaj produkuje się je pod postacią suchych mieszanek, czy też gotowych do użycia mas w kubełkach, przez coużycie ich jest wygodne i szybkie. Główną ich rolą będzie wygładzenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych ścian, umożliwiając ich dalsze malowanie czy przyklejenie tapet. Ale tynk renowacyjny thermosan nałożony na zewnętrznej ścianie budynku może także go zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak na przykład śnieg czy deszcz, a wewnątrz polepszać klimat i ochraniać przed działaniem wilgoci.

Na przestrzeni wieków pojawiało się dużo materiałów wykorzystywanych do tynkowania ścian. Najczęściej do niedawna wykorzystywany tynk wewnętrzny robiono z mieszaniny wapna, cementu i piasku. Tak rozrobioną masę rozprowadzano na ścianach i wyrównywano przy pomocy odpowiednich narzędzi, lecz pomimo najlepszych umiejętności nie dawało się uzyskać odpowiednio gładkiej ściany. Pozwoliły to

tynk

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

dopiero tynki gipsowe, dzięki jakim przy pomocy jednej warstwy można bardzo dokładnie wygładzić powierzchnię ściany.

Gipsowe tynki są tanie i szybkie do nakładania, więc trudno się dziwić, że szybko zaczynają zdobywać sporą popularność.

Bardzo ważną cechą tynków naturalnych, czyli zrobionych z gipsu albo wapna, jest specyficzny, dobrze sprawdzający się w mieszkaniach mikroklimat. Przez to w pomieszczeniach są bardzo dobre warunki do codziennego życia, co mając na uwadze ilość czasu, jaką ludzie spędzają w domu, odgrywa ogromną rolę.

Odpowiada Ci taki artykuł? To ekstra, sprawdź stronę płyty narzędziowe pod tym adresem. Zobaczysz tam więcej informacji na tego typu temat.

Sporym zainteresowaniem konsumentów zaczęły się cieszyć także tynki z akrylu, a także zrobione w oparciu o silikony.