Budujemy dom – kilka wskazówek, jak wybrać dobry projekt.

Sporo z nas śni o własnym kawałku gruntu i domu. Coraz częściej, można spełnić to marzenie we wciąż młodym wieku, dzięki konkretnego rodzaju pomocy finansowej z państwa a także dobrze płatnej pracy zarobkowej. Należy zastanowić się, jaki dom będzie najlepiej spełniał nasze potrzeby, żeby nie przesadzić.

wizja - dom

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatnio, bardzo modne są projekty małych domów. Grunty dzielone są na mniejsze kawałki, dlatego musimy wydać więcej pieniędzy, jeśli chcielibyśmy nabyć grunt pod duży dom (zobacz archipelag). Niewielkie domki są także oceniane, jako znacznie bardziej oszczędne. Są znacznie prostsze do nagrzania, łatwiej także utrzymać mniejszą powierzchnię w czystości. Istotne jest, abyśmy dobrze przemyśleli, ile tak naprawdę przestrzeni będziemy potrzebować. Jak liczebną chcielibyśmy mieć rodzinę, albo czy w domku chcemy prowadzić równocześnie swoją działalność gospodarczą. Pomocne wskazówki: .

dom jednorodzinny

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

O tym, że dobry projekt jest elementem sukcesu w naszym przedsięwzięciu, nie musi się chyba nikogo przekonywać. W jaki sposób się za to zabrać? Duże firmy architektoniczne przeważnie dysponują dobrze przygotowaną stroną w necie, do tego proponują doradztwo w zakresie doboru właściwego projektu do waszych warunków. Nierzadko mają też oddziały w różnych miastach, gdzie można też otrzymać doradztwo w tym zakresie. Niektórzy klienci decydują się na skorzystanie z usług lokalnych biur architektonicznych, co też jest dobrym wyjściem.

dom - pejzaż

Autor: Senado Federal
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcemy mieć trochę więcej metrażu, lecz posiadamy niewielki kawałek ziemi, zawsze możemy przeanalizować projekty domów piętrowych. Są one idealnym złotym środkiem, pomiędzy dużym domem, a małym. Nadal na parceli zajmują tyle powierzchni co mały dom, ale mogą mieć metraż użytkowy większego domu. Dzięki temu, zmieścimy większą rodzinę lub biuro firmy, bez przymusu zmniejszania powierzchni użytkowej domu.

W Polsce nadal dużym popytem cieszą się projekty domów tradycyjnych. Współczesna architektura nie każdemu przypada do gustu, bywa także, iż w okolicy, w jakiej mamy stawiać dom, lepiej będzie pasowało coś klasycznego. Dlatego projekty domów tradycyjnych są w ofercie prawie wszystkich biur architektonicznych. Mamy w związku z tym dużą swobodę wyboru, jeżeli ten styl nam odpowiada. W czasie dokonywania wyboru trzeba nie zapominać, iż dom musi być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu, dlatego bierzemy pod uwagę nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też rozkład pomieszczeń w środku. Trzeba sobie odpowiedzieć na takie pytania jak: czy dom powinien być parterowy czy piętrowy, ile pokoi potrzebujemy i na jakich poziomach. Ważna jest decyzja o robieniu piwnic, bo to znacznie wpływa na koszty inwestycji. Warto zwrócić uwagę na to, czy warunki zabudowy w okolicy pozwalają na dowolną bryłę obiektu. Dowiedz się więcej tutaj: .

Projekty małych domów są również często wykupywane ze względu na wielkość finansowej zapomogi z urzędu, szczególnie dla młodych małżeństw. Dofinansowania te ograniczają metraż domu, jaki jest objęty pomocą. Możemy naturalnie postawić lub wykupić znacznie większy dom (przejdź tu domymax projekty domów), lecz wtedy dofinansowanie będzie pomniejszone. Popularność niewielkich domów wzrosła także ze względu na niską dzietność. Nie potrzebujemy już wielu pokoi, ponieważ młode rodziny chcą mieć jedynie dwójkę dzieci. Modne są także dostosowane projekty domów piętrowych, gdzie zamiast pełnego pierwszego piętra, robi się półpiętro w stylu poddasza. Dzięki temu nie tracimy zbyt dużo z oszczędności małych domów. W dodatku pokoje na takim półpiętrze będą miały ten wyjątkowy klimat poddasza.