Czym pompować opony: powietrzem czy też azotem? Dowiedz się więcej w tym temacie z tego artykułu.

Jeszcze do niedawna materia pompowania kół była bezsprzeczna. Nikt nawet się nie frapował, czy opony można wypełnić innym związkiem chemicznym niż powietrze. Lecz od paru lat, coraz to nagminniej możemy spotkać się z pompowaniem opon azotem.

zyski

Autor: Andrew Fysh
Źródło: http://www.flickr.com

grill

Źródło: grow-mat.pl
Od paru lat jest to temat wzbudzający wątpliwości, nierzadko podważający zasadność napełniania owym elementem ogumienia w normalnych czterokołowcach osobowych. Kierowcy frapują się, czy to nie jest kolejny wymysł tylko po to, by zedrzeć z nabywcy pieniądze. Wszak do tej pory używano jedynie zwykłego powietrza a nikomu to nie szkodziło przeczytaj tutaj. Otóż okazuje się, iż taki zabieg ma wiele korzystnych dla ogumienia atutów. Zwykłe powietrze, którym pompujemy opony wchodzi z oponą w reakcję, co wywołuje jej szybsze kruszenie. Używając typowego kompresora, łatwo możesz wpompować do środka opony resztek oleju, wilgoć bądź inne zanieczyszczenia. Wpływają one także na żywotność opony – (wypełnianie opon). Inną zaletą jest to, iż koła napompowane azotem podtrzymują odpowiednie ciśnienie do 3 razy dłużej aniżeli owe ze zwykłym powietrzem. Nie trzeba chyba przypominać, że stosowne ciśnienie w oponie powiększa jej żywotność i minimalizuje zużycie paliwa. Prezentowana nowina ma jednak duże wady. Tą największą będzie cena. Serwisy samochodowe za takową usługę życzą sobie około 20 zł, a jak każdy wie, pompowanie powietrzem nie kosztuje nas nic. Wypełnianie opon jest to podejście, jakie powiększy mobilność Twojego samochodu. Przestój wywołany stratą ciśnienia to przeszłość koniecznie przeczytaj tutaj. Opona napełniona elastomerem zachowuje wszelakie parametry a także własności opony pneumatycznej, dlatego że dwu składnik ustawiany będzie w takich samych proporcjach jak zalecane ciśnienie w oponie.

Ogumienie asygnowane do wypełnienia pracuje nie tylko na wysypiskach śmieci jak też w recyklingu, ale nierzadko w rolnictwie a także przy pracach związanych z utrzymaniem miejskich terenów na przykład utrzymują nawierzchnie parkowe (wykaszanie trawników).