W jaki sposób można podzielić kruszywa mineralne i jakie będzie ich najważniejsze wykorzystanie w budownictwie.

Jednym z najważniejszych materiałów budowlanych stał się beton, powiedzieć wręcz można, że bez niego nie istniałoby współczesne budownictwo. Dzięki właściwościom betonu da się budować wiadukty, mosty i najwyższe budowle, znajduje on również przeznaczenie jako bardzo wytrzymała nawierzchnia dróg. Typowy beton powinien się składać z trzech głównych składników, czyli cementu, wody i kruszywa.

kruszywa

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Cement to uzyskane przez wypiekanie wapienia spoiwo, po dolaniu do niego zwykłej zachodzą w nim reakcje chemiczne które powodują utwardzenie. Jednak sam cement jest za kruchy, i z tego też powodu będzie potrzebny trzeci składnik, czyli kruszywo. Jedynie dodanie kruszywa sprawia, że beton (sprawdź to koniecznie) będzie się robił odpowiednio twardy i będzie miał odpowiednie parametry. Rodzajów betonu jest ogromnie dużo, zależnie od użytego rodzaju cementu i kruszywa można otrzymać poszczególne jego rodzaje. Część odmian betonu ma znacznie większą niż inne wytrzymałość mechaniczną, z kolei inne można stosować pod wodą – wszystko będzie zależeć od tego, jakich składników się użyje do produkcji.

Wszystkie kruszywa budowlane, używane do produkcji betonów, można podzielić ze względu na rodzaj skały i rozmiar. Drobne kruszywa, mające średnicę ziarna do czterech milimetrów, to najczęściej piasek, jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Jednak zastosowanie samego piasku w betonie mogłoby nie pozwolić na otrzymanie należytej wytrzymałości, więc w tradycyjnych rodzajach betonu (http://probudiament.pl/) stosowane są kruszywa ze średnim ziarnem, o średnicy do kilkudziesięciu milimetrów.

kruszywa

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Zaliczane są do nich najróżniejsze grypsy i żwiry, często występujące pod postacią mieszanin z otoczaków i naturalnych kruszyw. W pewnych zastosowaniach stosuje się kruszywa łamane, powstają one w wyniku kruszenia litych skał na odpowiednią grubość za pomocą specjalnych urządzeń. W tradycyjnym zastosowaniu przeważnie używany jest beton zrobiony ze żwiru i keramzytu, jego parametry są całkowicie wystarczające. Jeśli jednak będą potrzebne odmienne właściwości, na przykład większa wytrzymałość, to będzie konieczne zastosowanie innego rodzaju materiałów, więcej na podanej stronie .