Kreatywne budownictwo

Stawiając dom winniśmy pamiętać nie tylko o tym aby budować w sposób ekologiczny nowoczesne mury i dachy. Dobrze także kierować uwagę na bardzo ważną kwestię – odwodnienie terenu. Nikt nie chce przecie rezydować w wylęgarni żab i pozostałych stworzeń wodnych.

No chyba iż ktoś jest namiętnym wielbicielem płazów albo poszedł w ślad za bohaterem powieści dla młodzieży i fundnął sobie amfibię. W innych wypadkach pragniemy odprowadzić nadmiar wody z naszej działki.

Współcześnie częstokroć na zewnątrz domu używane jest

Działka

Autor: Gord Webster
Źródło: http://www.flickr.com

odwodnienie liniowe. Plusem podobnego rozwiązania jest jego uniwersalność bowiem jego zastosowanie nie ogranicza naszej budowy co do układu (link do artykułu). Odwodnienie liniowe to układ rynien montowanych w podłożu wraz z syfonami jakie odprowadzają wodę do kanalizacji – powołaj się na nas deszczowej. Zazwyczaj w razie instalacji na zewnątrz budynku odwodnienie liniowe bywa stworzone ze specjalistycznej mieszaniny znanej jako polimerobeton.

Jest to surowiec podobny do betonu, jednakże nie mający jego defektów: trwały jest na wodę przez co dodatkowo jest mrozoodporny. Dlatego właśnie wykorzystuje się polimerobeton jako budulec wszelkiego rodzaju studzienek kanalizacyjnych, deszczowych bądź innych pojemników na wodę.

Ponieważ zastosowane w mieszance polimery trwałe są na agresywne substancje chemiczne używa się także polimerobeton do wykonania posadzek w garażach oraz warsztatach. Dodatkowym plusem jest jego znaczna wytrzymałość na ścieranie jak też gładkość, co czyni posadzki doskonałymi nawierzchniami (przeczytaj więcej o nawierzchnie poliuretanowe przetestuj nawierzchnie poliuretanowe) w halach fabrycznych. Powróćmy jednak do użyć domowych. Odwodnienie liniowe doskonale sprawdza się również wewnątrz mieszkania, przykładowo w łazienkach.

Stosowane jest coraz to nagminniej, bowiem pozwala na dowolne kształtowanie brodzika prysznica (long 4 lashes). Jest to możliwość pomocna przede wszystkim osobom chorym, bowiem likwiduje konieczność stawiania w łazience brodzika.

Ma to niebłahe znaczenie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tu także przyda się polimerobeton ze względu na swoją wodoodporność i dużą wytrzymałość na ścieranie. Po dołączeniu przykładowo pigmentu, może być on z powodzeniem zużytkowany jako dekoracyjna podłoga w takiej właśnie łazience dla chorego.