Jak wygląda proces zamiany sprzedawcy gazu?

W wyniku przystąpienia RP do Unii Europejskiej i wdrożenia odpowiednich regulacji, od paru lat możemy możemy swobodnie zmieniać zbywców gazu. Jest to wynik liberalizacji handlu gazem. Wprawdzie nie możemy jeszcze mówić iż jest to całkowicie liberalny rynek gdyż można zmienić wyłącznie sprzedawcę a nie dystrybutora gazu. Tak więc dostawcę gazu możemy zmienić bez większego problemu, jednak dysponenta gazociągu oraz licznika niestety nie.

kuchenka gazowa

Autor: Goedeker’s
Źródło: http://www.flickr.com
Powoduje to dość dziwną sytuację. Zmiana dostawcy gazu na lepszego zbywcę zmniejszy nam wyłącznie część rachunku, tę dotyczącą samego gazu. Nie zmieni ona ceny za dzierżawę przyłącza. Wynika zatem z tego, iż podczas dokonywania rachunku biznesowego musimy głównie kierować uwagę na koszt samego surowca, bo zapłata za dostarczenie gazu to nasz koszt stały.
butle gazowe

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie zmiana dostawcy gazu w pierwszej kolejności opłacać się będzie biznesmenom wykorzystującym gaz do celów działalności biznesowej, mimo to pojedynczy klient także ma prawo zmienić zbywcę gazu (więcej). Co ważkie taka procedura jest całkiem darmowa. Zazwyczaj jest tak, iż sprzedawca organizuje za nas formalności, od strony nabywcy wystarczy wypełnić właściwy druk. Informacja o zmianie sprzedawcy powinna w ciągu 10 dni dotrzeć do operatora sieci gazowej. Posiadacz sieci (licznika) powinien przeprowadzić odczyt (www.bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_wodomierzy/182/) poziomu licznika w dniu zmiany sprzedawcy a odpowiednie wartości posłać staremu jak też nowemu sprzedawcy. Na owej podstawie dawny sprzedawca gazu rozlicza się ostatecznie z byłym już klientem zaś nowy zbywca dostanie dane niezbędne do obliczenia nowego zużycia.

Takowa zmiana dostawcy gazu w żadnym wypadku nie może wywołać przerw w dostarczaniu gazu. Dobrze jednak dokładnie przemyśleć taki ruch, albowiem zmiana dostawcy gazu może zajść tylko 2 razy w roku. Pochopna decyzja zatem może być kosztowna, ponieważ przez kolejne 6 miesięcy skazani będziemy na konkretnego dostawcę co nas może narazić na znaczne koszta (więcej: ). Na pewno tak istotne decyzje trzeba przeprowadzać z piórem w ręku i po wielokrotnym przeanalizowaniu sprawy. W żadnym przypadku nie podejmujmy podobnej decyzji zaraz po odwiedzinach komiwojażera. Pozwólmy wpierw opaść emocjom aby móc podjąć rozumną decyzję.