Ściany nie muszą stanowić już tylko i wyłącznie tła w naszych mieszkaniach.

Jeśli interesująco je udekorujemy będą wyglądać równie elegancko i oryginalne jak inne elementy wyposażenia wnętrza. Jednym z doskonałych i znacznie częściej wykorzystywanych rozwiązań są tynki ozdobne. Wykorzystywane bywają zarówno w jadalniach, jak również pokojach dziennych czy kuchniach. Należy przekonać się więc jakie są ich najważniejsze korzyści oraz jakie są inne sposoby na modne dekorowanie ścian. Tynk dekoracyjny będzie doskonale wyglądać na różnych rodzajach ścian.

tynk

Autor: LAKMA
Źródło: LAKMA
Nawet jeśli ściana nie jest równa, można ją najpierw pokryć tynkiem podkładowym, a później szczegółowo ukryć różnego typu usterki. Sprawdzą się także styropianowe deski elewacyjne. Zanim będziemy nakładać tynk dekoracyjny wewnętrzny, powinniśmy bardzo szczegółowo wyczyścić podłoże – (wzmacnianie podłoża). Zatłuszczone fragmenty powinniśmy precyzyjnie umyć wodą z detergentem, a wszelkiego typu nierówności pokryć zaprawą wyrównującą.

Zaintrygowały Cię wątki stworzone w tym wpisie? Odczuwasz jednakże niedosyt? Więc namawiamy do następnej witryny – idź tu i wejdź tam.

Trzeba pamiętać jednak o odpowiednim zaplanowaniu czasu, bowiem tynk jest suchy po ok. sześciu godzinach, natomiast pełną twardość uzyskuje dopiero po kilku dniach.

Tynki dekoracyjne cechują się walorami estetycznymi, dlatego też niezwykle często używane bywają w pokojach dziennych, natomiast z powodzeniem mogą być zastosowane również w kuchni lub łazience.

Innym rozwiązaniem na ozdobienie naszych ścian jest też pomalowanie ich farbami. To rozwiązanie może wydawać się dość standardowe, niemniej i w tej sytuacji możemy pozwolić sobie na dużą dawkę pomysłowości. W przypadku kolorów zdecydowanie istotne jest, abyśmy dobrali właściwy rodzaj.

ściana

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com

Współcześnie na rynku powinniśmy odnaleźć bardzo dużo różnorodnych farb, które są zmywalne, odporne na wodę, tłuszcz lub uszkodzenia mechaniczne. Mogą być one wykorzystane na wszystkie ściany, w zależności od aranżacji wnętrz, jaka akurat nas interesuje.

Niezwykle istotne jest również, żebyśmy jeszcze przed pokryciem ścian farbami czy tynkami ozdobnymi dobrze zastanowili się, jaki charakter będzie miało dane wnętrze. Na tej zasadzie wybierzemy odpowiedni odcień, jaki będzie idealnie komponować się ze wszystkimi innymi elementami w mieszkaniu. W sypialni czy pokoju dziecięcym trzeba natomiast dobierać kolory i motywy, które będą sprzyjać wypoczynkowi.