Do jakich rzeczy służą wydobywane surowce kamienne? W jakich wyrobach wykorzystywany jest granit?

W naszym kraju pozyskujemy duże ilości różnych kruszyw jak również materiału skalnego. Wykorzystuje się tego rodzaju materiały do najróżniejszych celów.

biuro

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne surowce wymagają wcześniej przygotowania do obróbki inne natomiast są od razu gotowe do przerabiania na różnego rodzaju wytwory.
Pod kloszem

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
wapno

Autor: Alejandro Erickson
Źródło: http://www.flickr.com
Tak przykładowo jest z surowcami kamiennymi. Granit bowiem jest kamieniem, z jakiego po wydobyciu robi się różne przedmioty. Posiada on duże zastosowanie przede wszystkim przez wzgląd na swoją trwałość. Jako taki odporny na uszkodzenia surowiec stosowany jest na blaty kuchenne, schodki czy parapety granitowe Strzegom. Często robi się z tego surowca podłogi, które wytrzymają bardzo długi okres czasu. Nawet jeżeli po jakimś czasie będzie wyglądał trochę gorzej, to możemy go wyszlifować oraz przywrócić ładny blask jak dawniej. Z tej przyczyny też pomimo iż stopień twardości ma bardzo duży oraz w obrabianiu nie jest łatwy, to jest to bardzo wszechstronny materiał.
Czasami z ziemi wydobywa się surowce mineralne, z których tworzy się spoiwo mineralne. Często wypala się i rozdrabnia skały osadowe. Przykładem spoiw mineralnych jest wapno. Jest to spoiwo powietrzne, to oznacza, że twardnieje na powietrzu. Wapno występuje pod najróżniejszymi postaciami. Jedną z postaci jest wapno palone, które otrzymuje się poprzez wypa www.wkg.pl/nia w dużej temperaturze nawet do 1300 stopni – .

Czasami wapno takie mieli się, lecz to zależy od jego przeznaczenia. Zależnie od tego z jakich surowców jest takie wapno można wymienić wapno wapniowe, dolomitowe oraz hydrauliczne, które zrobione jest z ilastych wapieni.