Dom pod klucz

Jedna z najistotniejszych decyzji w naszym życiu została podjęta. Budujemy dom.

Oczywiście przed tym czeka nas dużo spraw do pozałatwiania. Ale na samym początku czeka nas zakup działki budowlanej. Jeżeli postanowimy kupić ją teraz, jest prawdopodobieństwo że wyjdziemy na tym lepiej, niż nasi sąsiedzi, którzy takową działkę nabyli w okresie od stycznia do czerwca.

Jakie formalności

budowa domu

Wzory pism z tematyki budownictwa przyspieszą przejście przez ten etap. Najpopularniejsze (i przy tym najdroższe) są działki na obrzeżach dużych miast. Ceny działek różnią się między sobą w zależności od części Polski w jakiej chcemy się budować. Najwięcej zapłacimy w okolicy Sopotu, Gdyni, Gdańska, a najmniej zapłacimy za działkę w okolicy Wrocławia.

Jeśli dopisze nam szczęście, to dość szybko nabędziemy tych kilka wymarzonych arów. Kolejnym etapem do własnego domu są projekty domów a dokładniej wybór tego jedynego, właściwego. Jeśli chodzi nam po głowie budowa domu jednorodzinnego, pomocny może być serwis budowlany Projektoskop. Znajdują się tu najnowsze projekty domów wykonane przez fachowe biura architektoniczne.
Baza zawiera między innymiprojekty domów parterowych,projekty małych domów jednorodzinnych czy
nowoczesne domy.

Czas na projekt

Inwestycję budowy domu musi poprzedzić dobrze sporządzony projekt. To zaś nierozłącznie powiązane jest ze sporządzeniem kosztorysu. Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, który sporządza się na różnym poziomie szczegółowości dla następnych etapów wykonania inwestycji budowlanej. Na postawie danych udostępnionych przez pracownie Dobre domy, wiemy, że decydując się dom pod klucz (więcej) wydamy od 230 tyś do nawet 800 tyś zł. Przede wszystkim to jest uzależnione od metrażu naszego wymarzonego domu.

Jakie są koszty

Cześć z nas jest już jednak szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego domu. Ci doskonale zdają sobie sprawę, że koszt wybudowania domu jak tutaj czy nawet urządzenie jest wysoki, jednak nie kończy się on w chwili wstawienia ostatnich mebli. Dom jest skarbonką bez dna. Bo albo coś się po prostu zepsuje i należy to naprawić bądź kupić nowe, albo chcemy wprowadzić jakieś zmiany, przebudować czy przemalować. Jeśli decydujemy się na dobudowanie np. dodatkowego piętra, jako materiał budowlany świetnie nada się cegła. Cegły ceramiczne są znane już od zarania dziejów. W zależności od klasy wytrzymałości mamy do wyboru cegły klinkierowe pełne, bez otworów, szczelinowe i drążone.

Równie potrzebnym materiałem są pustaki. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu ich, możemy zminimalizować prawie całkowicie powstawanie mostków termicznych. Wybierając pustaki o wymiarach 36.5 i 38 cm możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Dużym powodzeniem w ostatnich latach cieszą się pustaki szklane czyli luksfery. Poza ciekawym wyglądem posiadają również wiele innych cech: dużą odporność na ściskanie oraz ogień, ochronę przed hałasem, również stanowią ciężką do pokonania barierę dla złodziei.

Remont łazienki

Remont łazienki jest także dobrym momentem na wykorzystanie luksfer. Na pewno wraz z płytkami stworzą elegancki wystrój. Jednak, żeby całość wyglądała efektownie i była użyteczna, potrzebna jest fuga. Poza wypełnieniem szczelin między płytkami, także zlicuje je, a czasem nawet ukryje nierówności krawędzi. Wybór fug jest dość spory: fugi cementowe, fugi uelastyczniające, fugi elastyczne, a także fugi epoksydowe.

Remont łazienki jest odpowiednik momentem na wymianę drzwi. Tu musimy pamiętać, że montaż drzwi w ścianie nośnej różni się od montażu w ścianie działowej. Ściana nośna wymaga od nas dużo więcej pracy. Trzeba zacząć od wzmocnienia nadproża i dopiero gdy to będzie zrobione, można zabrać się za wykuwanie otworu drzwiowego, a następnie osadzanie ościeżnicy. W przypadku ściany działowej montujemy nadproże zbrojone (co również składa się z kilku etapów), a następnie montujemy ościeżnice.

Musimy również pamiętać, że mieszkając w domu, we własnym zakresie musimy dbać o każdą instalację. Zwłaszcza o instalację odgromową. Wprawdzie przepisy nie nakładają na nas obowiązku jej montażu, jednak „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Instalację najlepiej zlecić specowi z uprawnieniami, ponieważ dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zapewni nam bezpieczeństwo prawie w 100%. Ważnym elementem takiej instalacji są uziomy. Umieszcza się je w gruncie, a ich zadaniem jest przejmowanie i rozpraszanie w ziemię prądu.

po budowie

Kiedy wreszcie jesteśmy pewni, iż ostatnio dość liczne burze nie nie stanowią już problemu, a łazienka (baterie umywalkowe) jest już wyremontowana, możemy zająć się przyjemniejszymi rzeczami. Panie z pewnością poświęcą czas na przyzdobienie okien. Właściwie dobrane dekoracje okna podkreślą indywidualny wystrój naszego wnętrza, lub też ukryją jakieś drobne niedoskonałości. Część kobiet z pewnością wybierze klasyczne firanki plus zasłony, które można fantazyjnie podpiąć. Jednak spora część osób odchodzi od standardowego udekorowania okien, decydując się na rolety bądź żaluzje.

Co dalej

W tym czasie zupełnie nie zainteresowani tematem Panowie, mogą poczytać i pomarzyć o zabawkach. Ale nie takich małych, zwykłych. Mowa o tych dużo większych: maszyny budowlane typu koparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Mimo, że są to maszyny do robót ziemnych, to skrycie każdy mężczyzna chciałby nimi pojeździć – tak dla frajdy.

A kiedy już maszyny budowlane im się znudzą, to może pomyślą jak sprawić niespodziankę swoim żonom. Dobrym prezentem może być „drzewo na tacy” znane również jako Bonsai. Należy jednak również zaopatrzyć się w literaturę fachową, gdyż hodowla ich jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania.

Źródło: projektoskop.pl