Niezbędne ogrzewanie – nadzwyczaj ważna sprawa w naszej strefie klimatycznej

W naszym klimacie zimą niezbędne jest ogrzewanie domów. Zrobić to można wieloma sposobami, najbardziej popularne są piece, w których spala się węgiel czy olej, lecz coraz większą popularnością cieszy się także grzanie na gaz propan butan. Tego typu instalacje są popularne w sytuacjach, gdy nie będzie szansy na podłączenie do gazowej instalacji, a właściciel domu będzie się decydował na taką właśnie formę instalacji.

liczniki gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowym elementem przy tego typu instalacjach jest gazowy zbiornik. Ponieważ gaz to paliwo łatwopalne i niebezpieczne, to zachowane muszą zostać rygorystyczne przepisy i normy. W szczególności że zbiorniki lpg mają dużą objętość, czasami nawet kilka tysięcy litrów, bo mniejsze by były zwyczajnie mało opłacalne w eksploatacji. Dzisiaj używa się dwie metody, pojemniki (pług śnieżny – https://pojemniki-metalowe.com/) mogą być albo ukryte pod ziemią, albo montowane na powierzchni, ale w obu tych sytuacjach muszą się znajdować w jakiejś odległości od obiektu mieszkalnego. Wszystkie szczegółowe odległości oraz wymiary regulują przepisy, przestrzeganie jakich jest konieczne, aby korzystanie z instalacji było dopuszczalne, a co najważniejsze bezpieczne.

Bardzo ważną decyzją, jaką należy podjąć podczas projektowania instalacji tego typu, jest metoda finansowania gazowego zbiornika. Można go zakupić, lecz ogólne koszty związane z tym są dość wysokie. Do ceny instalacji trzeba doliczyć (styropapa montaż), projekt i odbiór techniczny, co daje praktycznie tak dużo, co cena samego zbiornika. Do tego dochodzą koszty cyklicznych przeglądów oraz serwisów, co w efekcie będzie stanowić całkiem sporą kwotę. Dzierżawa w pierwszej chwili może być rozwiązaniem tańszym, ponieważ w każdym miesiącu trzeba zapłacić określoną kwotę, a wszystkimi przeglądami zajmuje się dzierżawiący. Lecz wadą, i to niekiedy poważną, może być to, że dzierżawiąc trzeba podpisać wyłączność na dostarczanie gazu. A tu przeważnie ceny są znacznie wyższe niż w wolnej sprzedaży, tak więc przed ostatecznym wyborem bezwzględnie trzeba dobrze przemyśleć wszystko i wybrać korzystniejsze rozwiązanie.