Stawiając jakikolwiek budynek lub drogę należy niezmiernie dokładnie zmierzyć wszystkie aspekty inwestycji.

Wyjątkowo ważne są bez wątpienia pomiary gruntów. Niekiedy ma miejsce, że mniej odpowiedzialne osoby pracujące w branży budowlanej, nie uświadamiają sobie, jak istotne są szczegółowe badania gruntów zanim rozpoczniemy działania budowlane. Najbardziej powszechnym typem pomiarów takiego typu jest sondowanie cpt.

budowa stadionu

Autor: lhourahane
Źródło: http://www.flickr.com/photos/allaction/2647200660/
Pomiar taki polega na tym, że wbija się w grunt specjalnie przystosowany do tego typ stożka, za pomocą którego mierzone są istotne cechy podłoża. Stożek ten jest uzbrojony w profesjonalny sprzęt pomiarowy, dzięki któremu realizowane są pomiary, a ich wyniki przesyłane są od razu do komputera, który przetwarza dane i tworzy symulacje. Sondowanie cptu daje możliwość określenia rodzaju gruntu oraz daje możliwość zanalizowania budowy geologicznej podłoża. Ogromną zaletą tego rodzaju badań jest to, że umożliwiają one zmierzenie parametrów podłoża na całej głębokości profilu sondowania (źródło – sondowanie cptu). Kolejną korzyścią jest bardzo szybki dostęp do wyników przeprowadzonych pomiarów. Bardzo istotna jest też powtarzalność oraz duży stopień zgodności.

Dane mogą być natychmiastowo zapisane w komputerze, możemy również od razu przeprowadzić symulację. Badania tego typu są bardzo ważnym elementem pomiarów gruntu przed rozpoczęciem budowy. To właśnie od pomiarów wodno-gruntowych zależy, czy mury zostaną prawidłowo postawione. Czasami ma miejsce, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką budowę ma podłoże – (wzmocnienie gruntu) pod budowę. Ktoś kiedyś nam powiedział, że nie było problemów podczas stawiania jego domu i że bez problemu możemy stawiać tutaj fundamenty. Nic bardziej mylnego. Rodzaj gruntu może się bardzo różnić, a poza tym może posiadać inną wilgotność.

Za pomocą takiemu badaniu mamy możliwość nie tylko określenia rodzaj podłoża, ale także mamy możliwość przeprowadzenia pierwszych kalkulacji wszystkich kosztów, jakie zostaną przez nas poniesione w związku z całą inwestycją. Pomiary tego typu zlecić należy specjalnej firmie, która nie tylko ma potrzebny do ich przeprowadzenia sprzęt i maszyny, ale także przygotuje nam wszystkie dokumenty z przeprowadzonego badania, przez co będziemy mieli wszystkie wyniki zawodowo opisane.