Trudne wybory podłogowe – czyli przez co musimy przebrnąć próbując wybrać podłogę idealną do swojego lokum

Podłoga. Czy istnieje coś istotniejszego w każdym domu? Jej barwa ma prawdopodobnie największy wpływ na wygląd pokoju, także kolor ścian nie jest tak istotny. Podłoga zespala lub oddziela pokoje, wyznacza granice. Nic dziwnego, że zwykle tracimy mnóstwo czasu przy jej wyborze.

Wybór różnych rodzajów podłóg jest naprawdę duży.

podłogi

Autor: Will Keightley
Źródło: http://www.flickr.com

To może być podłoga drewniana, panele, posadzka z żywicy, wykończona płytkami, dywan i wiele innych. Wybór jest więc przeogromny.

Ludzie zawsze lubili drewno (zobacz schody jesionowe lakierowane) w mieszkaniu, z tego powodu bardzo często wybierane były podłogi drewniane, wykonane z desek albo w formie parkietu czy kostek, wielowarstwowe bądź nie. Podłogi z drewna, właściwie zrobione i objęte troskliwością są piękne i solidne. Parkiet przykładowo, do niedawna był najczęściej wybieranym pokryciem podłóg, nie tylko w domach, ale również w budynkach użytku publicznego, przez wzgląd na swoją dużą wytrzymałość. Dzisiaj, popularnością cieszą się podłogi z drzew egzotycznych, jednak wiąże się to z dużymi kosztami oraz jest mało ekologiczne. Kamień (zobacz kamienie szlifierskie do wiertarki) czy płytki też są stosowane, w szczególności w łazienkach czy kuchniach. Jednak ich wadą jest bijące od nich zimno. Jeśli chodzi o płytki, można to zakryć ogrzewaniem podłogowym, ale te materiały nigdy nie staną się tak przyjazne jak drewno.

Obecnie najpopularniejsze są panele. Niegdyś niezbyt trwałe, w chwili obecnej wykonywane są z płyt HDF – cienkich płyt pilśniowych, o bardzo wysokiej gęstości oraz bardzo sztywnych. Płyty hdf – (odkryj więcej tu) przechodzą znaczną obróbkę, a następnie są laminowane. Panele są najłatwiejsze w położeniu, są w miarę tanie oraz występują w różnych odcieniach, mają bogate wzornictwo. Najczęściej wybierane są panele wyglądające jak drewno, ale są również wzory upodabniające panele do kamienia, płytek i innych tworzyw.

Płyty HDF wykorzystywane są również do podłóg fornirowanych. W tym rodzaju pokrycia podłogowego, płyty hdf) pokrywane są chudą powłoką prawdziwego drewna. Jest to taki pośredni wybór między panelami a podłogą z drewna. Od tej drugiej jest także tańsza, a wygląda równie efektownie.

Wykładziny i dywany również mają swoich fanów. Na pewno sprawiają, że podłoga nabywa miłego, przytulnego charakteru. Każdy rodzaj pokrycia podłogowego ma swojego fana. Z tego powodu wybór pokrycia podłogowego może nastręczać, aż takich kłopotów. Zwykle trudniej podjąć decyzję, kiedy wybór jest tak zróżnicowany.