Ile kosztuje wybudowanie domku jednorodzinnego?

Aby koszt budowy budynku cię nie przerósł, spraw dobry kosztorys. To dzięki niemu podczas budowy ustrzeżesz się nieprzyjemnych niespodzianek i przestojów. Bazą kosztorysu jest projekt budynku. Domy niedrogie w budowie to domy o prostej bryle o postawie prostokąta albo kwadratu.

Jeżeli zamierzasz nabyć projekt gotowy, kieruj uwagę na koszt zrealizowania stanu surowego zamkniętego. W razie projektu indywidualnego to architekt powinien spytać, ile pieniędzy jesteś w stanie określić na budowę domu.

Bazą kosztorysu jest plan domu.ważny tekst (http://www.creoconcept.pl/pl/zespol/)Gdy zamawiamy projekt indywidualny, konstruktor winien zapytać o zasobność naszej kieszeni, czyli jak drogi domek ma nam zaprojektować. Szukając projektu gotowego, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na podawany szacunkowy koszt wykonania stanu surowego zamkniętego. Powinniśmy wyselekcjonować dom, na jaki nas stać. Budowa (styropapa) budynku to nie jedynie olbrzymie wyzwanie organizacyjne, jednak przede wszystkim finansowe. Wielu nie wyobraża sobie jednakże całego życia w mieszkaniu i decyduje się na budowę własnych czterech kątów.

Murowany dom

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Każdą budowę możesz podzielić na parę dość standardowych kroków – poczynając od zerowego stanu zakładającego ziemne roboty a także fundamenty, przez stan surowy obejmujący budowanie bryły obiektu z pokryciem dachu, oknami i drzwiami (tzw. stan surowy zamknięty), wykończenie obejmujące na owym etapie dla przykładu ściany działowe, gipsy, podłogi albo elewację, po niezbędne instalacje. Dokonanie precyzyjnych szacunków kosztów budowy możliwe jest dopiero po doborze określonego podłoża jak też projektu domu, a także po określeniu szczegółów tyczących się przewidywanych technologii oraz materiałów. Można sprawdzić ceny poszczególnych surowców wpisując w komputer: cegły ceny lub cegła klinkierowa cennik. Szczegółowe zestawienie znajdziesz na stronie: W czasie budowy okazać się może, że znaczne oszczędności będziemy mogli uzyskać przez większe zaangażowanie osobiste w roboty samego inwestora czy jego bliskich a także przyjaciół. Ostateczny koszt konstrukcji określonego domu jest więc wypadkową wielu czynników oraz może być uzależniony od wielu decyzji podjętych jeszcze przed poczęciem prac.