Ekwipunek domorosłego stolarza

Początkujący majsterkowicz powinien skompletować narzędzia potrzebne do pracy w warsztacie. Jeżeli to mają być narzędzia do obróbki drzewa, to musimy skupić się na dłutach, szlifierkach i piłach, lecz nie można zapomnieć o paru innych instrumentach. Jednym z najważniejszych akcesoriów w pracy każdego cieśli są – co ewidentne – stoły ślusarskie.

Każdy zakład ślusarski musi ich mieć na stanie przynajmniej 2, są bowiem głównym miejscem pracy na każdym etapie aktywności. Stoły ślusarskie są typem stołów warsztatowych i mogą być wykonane tak z metalu, jak też z drzewa. Cechują się najczęściej solidną konstrukcją oraz umożliwiają w funkcjonalny oraz estetyczny sposób urządzić stanowiska warsztatowe i ślusarskie w każdym warsztacie.

Z drzewa możesz wyczarować naprawdę wiele bajecznych rzeczy, zacząwszy od mebli, takich jak szafy, stelaże do łóżek, stoły, biurka, aż do drewnianych figurek, fragmentów ozdobnych a także akcesoriów meblowych. Do wprawy w obróbce drewna dochodzi się poprzez praktykę i wiedzę na temat drewna. Duży odłamek drzewa, z jakiego potrzebujemy sprawić mniejsze elementy możemy pociąć z pomocą ręcznej piły, jednakże to już przeżytek. Znacznie wygodniejsze jest zastosowanie pilarki łańcuchowej spalinowej, dzięki jakiej precyzyjnie a także prawie bez wysiłku przyrządzimy blogi drewna o takiej wielkości, jaka nam się będzie wydawała odpowiednia.

Wieszak z narzędziami

Autor: IQRemix
Źródło: http://www.flickr.com
By drzewo stało się gładką deseczką trzeba użyć szlifierki, a jeżeli potrzebujemy wygładzić mały detal drewnianej powierzchni wystarczy papier (ręczniki papierowe) ścierny stosownej grubości.

Ten odnośnik kieruje do niesamowicie ciekawej witryny, która ma równie intrygujące informacje na opisywany temat.

Z kolei laubzegi służą do przydawania kawałkom drewna pożądanych kształtów. Przydadzą się także ściski, śruby nierdzewne. Wszystko znajdziesz na . Nieocenionym przyrządem do dokładnego cięcia drewna jest piła tarczowa.

Jeśli mamy aspiracje nieco artystyczne, to przyda się komplet dłut. Zazwyczaj komplety zawierają 6 dłut o przeróżnym rozmiarze. Z pomocą odpowiedniego rylca a także drewnianego młotka można przystroić wybrany fragment ławki bądź frontu szafki, lecz potrzebna jest do tego dość duża biegłość. Ornamenty ozdobne uzyskuje się również poprzez przypalanie drzewa specjalnym palnikiem. Do drobnych elementów używa się rydełek.