Dlaczego śrutowanie wpływa na wytrzymałość mechanicznych elementów, jak przebiega ten proces.

Obróbka mechaniczna materiałów może spowodować powstawanie w nim naprężeń różnego rodzaju. Często kwestie te są na nieistotne, że nie wpływają w żaden sposób na użytkowe parametry elementu, lecz czasami zaczyna to odgrywać istotną rolę. Dotyczy to szczególnie części działającymi pod dużymi obciążeniami. W takich sytuacjach naprężenia po mechanicznej obróbce mogą spowodować dużo szybsze zużywanie się powierzchni roboczych, a tym samym zużycie całego elementu. Z tego też powodu wykorzystuje się rozmaite metody, które mają na celu poprawę mechanicznych właściwości, a zalicza się do nich na przykład śrutowanie.

remont

Autor: specialoperations
Źródło: http://www.flickr.com
Daje ono to, że naprężenia rozciągające, powstające po wcześniejszym obrabianiu zamieniane są pod wpływem uderzeń śrutu w siły ściskające. Daje to znaczne wydłużenie czasu życia elementu, ale także znacząco zwiększa ich możliwości obciążeniowe. Technika ta jest na tyle skuteczna, że stosowana jest w najnowocześniejszych konstrukcjach, typu jak samochody wyścigowe 1 czy też silniki samolotowe. To najlepiej chyba świadczy o tym, jak duże są możliwości.

Śrutowanie stali w kilku słowach polega na tym, że ustawione w specjalnej komorze elementy są uderzane drobnym śrutem wyrzucanym ze sporą prędkością. Przez to odbijają się od powierzchni, czyszcząc ją i przyczyniając się do utwardzenia powierzchni.

Podobny zajmujący artykuł umieszczony jest tu, więc odwiedź witrynę palisady granitowe strzegom i upewnij się, jakie treści tam odnajdziesz. One także Cię zainteresują.

Z powodów praktycznych śrutowane elementy muszą mieć grubość ścianek co najmniej 3 mm i wagę minimum pół kilo – przy małych częściach mogą pojawić się mogą problemy z utrzymaniem geometrii konstrukcji – ile kosztuje śrut do piaskowania.

piaskowanie

Autor: RubyGoes
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku gwintów, łożysk czy też innych elementów, które nie powinny być piaskowane należy zostawać odpowiednie zabezpieczenia, dzięki jakim rozpędzony śrut do piaskowania nic im nie zrobi. Należy również należycie zabezpieczyć wszelakie zagłębienia i otwory, z których byłoby trudne wyciąganie ziarenek.

Intryguje Cię tematyka poruszana w tym artykule? Zobacz oprócz tego także inne podobne materiały – zwyczajnie wejdź tutaj pośrednik nieruchomości toruń.

Same maszyny do śrutowania dostępne są w różnych rodzajach i odmianach, więc łatwo można dobrać jakieś do potrzeb. Większość z nich jest stacjonarna, a proces przebiega w odpowiedniej wielkości komorze, ale można również spotkać wersje mobilne.