Jak robi się termoizolację przy pomocy pianki?

Do wykonywania osłony termicznej budynków w ostatnim czasie coraz częściej robi się termoizolację przy pomocy pianki poliuretanowej. Oto czym się charakteryzuje ta konkurencyjna dla waty szklanej i styropianu technika.

izolacja z pianki
Najważniejsze jest to, że za pomocą takiej pianki można izolować różnorodnego typu części od strychu aż do piwnicy. Nie należy jednak skrupulatnie montować grubych płyt i bać się o sposób zaizolowania różnorodnych trudnych przy dostępie miejsc. Tego typu izolacja z pianki nakładana jest metodą natryskową, zatem nie posiada konieczności składowania na obszarze budowy żadnych płyt. Jest ona wytwarzana już na budowie i natryskiwana specjalnym agregatem. Jest to więc stanowczo bardziej szybka i bardziej dokładna metoda niż standardowy styropian (Sprawdź kliny styropianowe spadkowe od styro-papa) albo wełna. Przykładowo do ocieplenia poddasza o powierzchni 100m2 potrzebne jest wyłącznie parę godzin pracy. Ze względu na znaczny poziom skomplikowania związany z samym przygotowaniem pianki PUR, czynności takiej nie moglibyśmy przeprowadzić samodzielnie, zatem konieczne jest zatrudnienie do tego zadania specjalistów.
Są różne wersje pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Według standardu PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa posiada klasę E, zatem jest uznana za produkt palny, lecz samogasnący. Warto dodać, że identyczną klasę posiada także styropian. Z tego względu o wiele lepszym materiałem jest wełna mineralna, gdyż posiada klasę A1 albo A2. W przypadku izolacji z pianki trzeba zatem zastosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt K-G.

Niestety oba typy pianki są dosyć mało wytrzymałe na działanie promieni UV, z tego też powodu trzeba osłaniać je przed promieniami słonecznymi. Poza tym pianka zamkniętokomórkowa musi być nakładana jedynie na podłoże wysuszone.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,