Przygotowanie pasz do skarmiania jak też ich magazynowanie

Właściwe przygotowanie karm do ma ogromny wpływ na stopień ich spożytkowania, co wprost przekłada się na efektywność karmienia zwierząt.
Zdecydowana większość karm wykorzystywanych w karmieniu świń wymaga poddania ich właściwym zabiegom, w celu ułatwienie zwierzętom trawienia oraz lepszego zużycia komponentów pokarmowych zawartych w karmach.

opłaty

Autor: DLH
Źródło: DLH
Metoda przygotowania karmy przed skarmieniem wywołuje, iż trawienne enzymy, które będą wydzielane w żołądku zwierzaka będą mieć lepszy dostęp do elementów pokarmowych karmy. Właściwa struktura karmy stanowi ważki czynnik w zapobieganiu chorobom wrzodowym, tak u zwierząt młodych, jak również dorosłych. Staranne przygotowanie paszy ma na celu także ulepszenie jej smaku, uzupełnienie w składniki odżywcze. Granulowanie pasz jest dość znanym zabiegiem w wytwórczości pasz dla trzody. Obserwacje pokazały, iż świnie mające możliwości wyboru mieszanki w formie sypkiej oraz granulowanej chętniej zjadają tą drugą. Granulki powinny jednak mieć stosowną twardość jak też wielkość dobraną do kategorii wiekowej zwierząt.

Przebiegowi mikronizacji, poddaje się zwykle ziarna zbóż jak też nasionka roślin strączkowych. W wyniku takiego naświetlania zachodzi prędki wzrost temperatury jak też ciśnienia pary w środku surowca, a efektem jest otrzymanie wyższej strawności.

Jeśli przedkładana w tym materiale problematyka to Twój konik – wyraź opinię (http://www.eshop.pronar.com.pl/knipex-szczypce-dla-elektrykow-2) na ten temat. Twoje zdanie bez wątpienia dla redaktora się liczy.

Minimalizowana jest też ilość drobnoustrojów jak też grzybów.

Tostowaniu, jakie polega na działaniu parą wodną pod naporem, poddawane są z reguły poekstrakcyjne pokarmy sojowe a także rzepakowe. Dzięki temu procesowi ulega zniszczeniu dużo związków antyżywieniowych, polepsza się również smak paszy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,