Jaki szalunek powinno się wybrać? Czym wyróżniają się jego typy?

Co to jest szalunek? Pod tą nazwą kryje się forma służąca do nadawania kształtu betonowi. Szalowanie, nazywane także deskowaniem, jest niezbędnym etapem budowania nieruchomości. Bez tego etapu nie odbędzie się żadna budowa, ponieważ szalunek jest stosowany się przy konstruowaniu fundamentów, ścian oraz stropów.

Proces deskowania jest dość łatwy do opisania. Po skonstruowaniu szalunku i potencjalnym ułożeniu w środku zbrojenia wypełnia się go masą betonową albo żelbetonem. Gdy beton (Polecam wiercenie betonu wrocław Geo Synt) w końcu się zwiąże (zwykle trwa to parę tygodni), szalunek rozbiera się i można zadecydować o jego dalszym użyciu.
Obecnie każdy inwestor musi zdecydować się na jeden z paru sposobów szalowania – każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Wymarzona łazienka

Źródło: glenfield-bathrooms.co.uk
szalunek

Autor: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Źródło: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Zacznijmy od szalunku z desek. Jest to najwcześniejszy materiał do deskowania. Do zalet tej metody można zaliczyć prostotę układania, do wad: pracochłonność, ponieważ każdą deskę trzeba ułożyć osobno. Zużywa się ich mnóstwo, co może stanowić problem, bo po rozbiórce, deski raczej nie nadają się do żadnych innych zadań . Można je spalić albo użyć do kolejnego szalowania. Jest to jednak zdecydowanie najmniej kosztowna metoda. Następnym sposobem na zbudowanie szalunku są płyty. Kładzie się je dużo szybciej niż deski, a niepotrzebny już materiał może być użyty przy kolejnym szalunku oraz przy innych pracach.
Inną metodą jest skorzystanie z szalunków przestawnych, które można zakupić lub wypożyczyć (w cenę zwykle uwzględniony jest transport, czasem nawet rozładunek). Szalunek przestawny jest bez wątpienia droższy, ale i używa się go wiele razy. Jest on także najbardziej precyzyjny ze wszystkich wymienionych tutaj metod, co niekiedy miewa spore znaczenie.

Kiedy pozostanie się z materiałem po szalowaniu, z którym nie wiadomo co zrobić, zazwyczaj można go odsprzedać. Zmniejsza to znacznie ogólny koszt szalowania dla obydwu stron i jest dość powszechnie stosowane.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,