Co oznaczają cyfry przy nazwie oleju silnikowego oraz jaki będzie najlepszy dla naszego samochodu?

Posiada on niezwykle olbrzymie znaczenie dla trwałości każdego silnika samochodowego. Jednak nie wystarczy jedynie regularnie go zmieniać, ale musi on być ponadto odpowiednio wyselekcjonowany.

przenośne generatory prądu

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Im olej jest w większym stopniu lepki, tym wolniej spływa jedna warstwa oleju po drugiej. Mówiąc kolokwialnie olej rzadszy to olej o niskiej lepkości. Stowarzyszenie Inżynierów Amerykańskiego Przemysłu Samochodowego stworzyło używana powszechnie skalę od 0 do 60, gdzie 0 oznacza, że jest to olej najrzadszy, a 60 znaczy olej najgęstszy. Klasy w lepkości oleju samochodowego odnajdziemy na każdym opakowaniu, a ta lepkość oznaczana jest kombinacją cyfr z literą W na początku. Może być to przykładowo oznaczenie 5W/30, 10W/40 itd. Tu pierwsza liczba znaczy przydatność oleju w bardzo małych temperaturach, a im wartości liczb są mniejsze, tym silnikowy olej lepiej się spisze w małej temperaturze. Liczba, która mieści się po literze, jest to współczynnik, który określa lepkość oleju w wysokiej temperaturze. Im liczba jest większa tym olej jest gęstszy w temperaturze wysokiej. Wytwórcy samochodów zalecają zazwyczaj oleje o lepkości 40. Produkty o lepkości mniejszej, przeznaczone są do teraźniejszych silników, które są ciasno spasowane.
Na opakowaniu oleju silnikowego można by znaleźć aktualnie dwie znane specyfikacje jakościowe. Jest to specyfikacja API lub ACEA. Niezwykle wielokrotnie producenci motorów mają jednak własne standardy, które definiują konkretne parametry oleju. Specyfikacja API określa olej, który jest oznaczony za pomocą oznaczenia, który jest złożony z dwóch liter.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj więcej zbiorniki na chemikalia na prezentowany wątek – informacje będą na pewno niezwykle wciągające, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

Pierwsza z liter służy do określenia rodzaju silnika, do którego przeznaczony jest olej, a druga znaczy jakość oleju.

Dziś moglibyśmy kupić oleje, które z łatwością realizują niezwykle wysokie wymagania klasyfikacji API, więc przy wybieraniu oleju do silników dzisiejszych, korzystniej się kierować specyfikacją ACEA, która jest nowsza.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,