Jak moglibyśmy rozdzielić wentylatory i gdzie mogłyby być one używane?

Wentylatory możemy rozdzielić na kilka rodzajów. Moglibyśmy je rozdzielić ze względu na stanowisko montażu. Są to wentylatory ścienne i kanałowe. Moglibyśmy je także podzielić ze względu na przeznaczenie.

Mogą to być wentylatory oddymiające, do odciągów w kuchni i chemoodporne.
Wentylatory kanałowe są wykorzystywane do transportowania powietrza, które prowadzone jest kanałami wentylacyjnymi. W zależności od typu, konstrukcji i wytworzenia, tego typu wentylatory mogą osiągać różne parametry. Zróżnicowanie produktów, które są dostępne aktualnie w sprzedaży, pozwala zrealizować prawie każdy projekt przy użyciu rozwiązań gotowych, które proponowane są przez wytwórców. Ze względu na konstrukcję wirnika, wentylatory moglibyśmy podzielić na kanałowe, promieniowe oraz wentylatory osiowe. W osiowych wentylatorach maksymalny udział w zupełnej energii gazu, który jest transportowany ma składowa kinetyczna. Przekłada się to na wysokie wydatki powietrza.

Jeśli musisz szybko znaleźć zbliżone teksty dotyczące tego zagadnienia, zobacz dodatkowe info (https://eshop.pronar.com.pl/wera) na podobnej witrynie.

Żeby podwyższyć wartość sprężu, co poniektórzy wytwórcy oferują wentylatory osiowe tzw. przeciwbieżne. Są to dwa wirniki, które obracają się w przeciwnych kierunkach i napędzane są przez oddzielne silniki, które są zamknięte we wspólnej obudowie. Ze względu na to, że tego typu silnik jest umiejscowiony w strumieniu przepływającego gazu, wentylatory osiowe stosowane są aby transportować powietrze o niewielkim zapyleniu oraz dość umiarkowanej temperaturze.

Rękawice Garden PRO

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna
Wentylatory osiowe ścienne są instalowane bezpośrednio na ścianach oraz służą do ogólnej wentylacji hal przemysłowych, magazynów czy też garaży. Brak wentylacyjnych kanałów ma wpływ na niski opór przepływającego powietrza, a to pozwala uzyskać wysokie wydatki przetworzonego medium przy dosyć małym sprężu. Dzięki temu obrotowa szybkość wirnika może być dość niewielka i zniża to poziom hałasu, który jest generowany przez urządzenie. Inny rodzaj kanałowych wentylatorów stanowią sprzęty, które posiadają wirnik promieniowy.

Zestawiając je z wentylatorami z wirnikami osiowymi, takie wentylatory cechują się wyższym sprężem przy niezwykle podobnej wydajności. To pozwala na wykorzystywanie ich w rozgałęzionych, długich instalacjach wentylacyjnych.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,