Jakie są typy instalacji fotowoltaicznych i czym się one charakteryzują?

Istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Pierwszym etapem jest dopasowanie typu konkretnej instalacji.
Odróżniane są trzy najpopularniejsze typy: on-grid: aktualnie w najwyższym stopniu wydajny i najpopularniejszy w naszych uwarunkowaniach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2
Oznacza instalację przyłączoną już do sieci, dzięki czemu nie zastosowana na bieżąco energia stworzona w ogniwach fotowoltaicznych, może być przechowywana w sieci. W przypadku zachmurzonego dnia lub mniejszej produkcji(zobacz smary wysokotemperaturaowe) energii w okresie zimowym, nadwyżkę możemy odzyskać. Innym typem są instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Taki typ instalacji w odróżnieniu od on-grid, nie jest przyłączony do sieci, a stworzone nadwyżki są magazynowane w bateriach.
Jest to idealny sposób na uniezależnienie się od różnych dostaw energii elektrycznej z sieci. Tego typu instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się najkorzystniej na wioskach, w przestrzeniach odizolowanych, bez możliwości podłączenia lub w takich lokacjach, w jakich sieć często posiada awarię i dostawy energii są przerywane. Trzecim rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to połączenie instalacji on-grid z off-grid. Taka instalacja fotowoltaiczna hybrydowa przyłączona jest do sieci, jednak także posiada również możliwość przechowywania siły w bateriach. Dzięki takiemu rozwiązaniu najlepiej nadaje się tam, gdzie często pojawiają się przerwy w dostawach prądu z sieci. Wtedy instalacja automatycznie przełącza się na pobór oraz odzyskiwanie energii z baterii. Funkcjonuje ona bez względu na operatora sieci.

Pod uwagę należałoby również wziąć stanowisko i sposób instalacji paneli fotowoltaicznych. Przeważnie montuje się je na pokryciu dachowym, przy czym możliwe jest także wybudowanie mikroinstalacji naziemnej.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,