Podzielniki ciepła: co to jest i gdzie powinno się je montować?

Powiększająca się cały czas liczba spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na zamontowanie w należących do nich mieszkaniach podzielników ciepła. Jaki jest cel ich montażu?

Mieszkańcy mieszkań będących własnością spółdzielni mieszkaniowych jeszcze do niedawna płacili za ich ogrzewanie w zależności od metrażu posiadanego przez nich lokum. Bardzo mało osób decydowało się na zakręcanie zaworów umieszczonych na grzejnikach oraz oszczędzanie ciepła. Powiększające się regularnie ceny ogrzewania sprowokowały jednak do poszukiwani oszczędności. Spółdzielnie mieszkaniowe zauważyły podzielniki ciepła.

Montowane podzielniki ciepła miały umożliwić rzeczywiste rozliczanie ciepła. Niezbędne rozliczanie ciepła miało od tego momentu polegać na tym, że posiadacze mieszkań zapłacą tylko za ciepło, które zostało zużyte. Miało to motywować mieszkańców do ograniczenia zużycia energii cieplnej. Urządzenia te montuje się na grzejnikach – bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48/chce oszczędzać może zamknąć zawory znajdujące się na grzejnikach, zużycie ciepła stanie się wówczas mniejsze. W efekcie rachunki płacone za ogrzewanie staną się mniejsze.

rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród podzielników ciepła wskazać można dwa typy: podzielniki cieczowe i podzielniki elektroniczne. Początkowo, kiedy zaczęto je stosować najczęściej spółdzielnie stosowały typ pierwszy. Były one o wiele tańsze jeżeli porównać je z podzielnikami elektronicznymi. Dlatego były tak chętnie kupowane oraz montowane – rozliczaj zużycie ciepła. Obecnirozliczaj zużycie ciepłarane są podzielniki o charakterze elektronicznym. Pomiary , których dokonują są bowiem dokładniejsze. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, których jest na rynku co najmniej kilka.

Lokatorzy mieszkań, w których zamontowano podzielniki ciepła w przeważającej części przypadków uskarżają się jednak, że mimo zamkniętych zaworów grzejnikowych rachunki za ciepło, które muszą płacić wcale się nie zmniejszyły. Powinno się jednak podkreślić, że winę za to ponoszą nie podzielniki. Jest to często efekt tego, że przed montażem podzielników spółdzielnia nie postawiła na na ocieplenie bloku oraz na wymianę okien na nowe. Podzielniki ciepła nie mogą być wykorzystywane w łazienkach, ponieważ w tym pomieszczeniu odparowują one naprawdę bardzo szybko.