Kable dla budownictwa i przełącznik na schody to ważne detale podczas prac budowlanych

Plac budowy jest punktem zrealizowania prac, gdzie wznosi się, demontuje, lub przebudowuje obiekty budowlane. Wyekwipowanie placu budowy w energię elektryczną jest jedną z zasadniczych czynności związanych z fazą przygotowania do realizacji zadania. Na każdym placu budowy funkcjonuje pokaźna ilość maszyn, urządzeń, także narzędzi o napędzie elektrycznym, co wywołuje nieodzowność zaaranżowania dostawy i rozdziału energii elektrycznej. Sprzęty elektryczne i przedłużacze budowlane powinny być tak wykonane i eksploatowane, ażeby nie wystawiały pracujących na zagrożenie.

przedłużacz

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Przedłużacze budowlane (dobrej jakości styropian klinowy) skonstruowane są z ciężkich, gumowych kabli dostosowanych do uciążliwych warunków. Mają zastosowanie tam, gdzie przewody narażone są na duże napięcia mechaniczne. Do montażu w suchych, wilgotnych i mokrych pomieszczeniach, także na otwartej przestrzeni. Każdy z osiągalnych dzisiaj na rynku przedłużaczy cechuje się bezpiecznymi parametrami. Z wyjątkiem parametrów mechanicznych, takich jak wytrzymałość mechaniczna bębna, trwałość na warunki środowiskowe, ukształtowanie, każdy z przedłużaczy posiada przymioty natury elektrycznej.

Dodatkowo, przedłużacze bębnowe powinny być wyposażone w układy samo rozwijające kabel (zobacz lapppoland), czy też ubezpieczenie cieplne, zabezpieczające przedłużacz przed przegrzaniem następującym z przeciążenia prądowego. Wytwórcy osprzętu elektrycznego oferują tak wiele rozwiązań, ile jest wymogów. Włącznik schodowy służy do manualnego kierowania układami oświetleniowymi (zobacz gdzie go kupisz). Istnieją rozstrzygnięcia, jakie pozwalają sterowanie oświetleniem schodów z rozmaitych miejsc.

Dzięki takim rozstrzygnięciom można kierować konkretnym oświetleniem z dwóch, trzech, a nawet więcej miejsc. Taka sytuacja na ogół ma miejsce w wypadku oświetlenia schodów łączących dwie, albo więcej pięter domu. W tym celu niezbędne okażą się dodatkowe włączniki. Założenie takiego rodzaju jest bardzo wygodna, natomiast może być stosunkowo uciążliwa do wykonania ze względu na sporą ilość kanałów i złączeń, jednak dla wykwalifikowanego elektryka nie musi to stanowić kłopotu.