Czy masz do czynienia ze stereotypami w niektóre dni? Jak na nie reagujesz? Może sam tak niekiedy oceniasz pozostałych?

Jeśli ufać jedynie stereotypom to porządek jest tylko w Niemczech, a najwięcej alkoholu to piją Rosjanie. To oczywiste trywializowanie rzeczywistości, zupełnie nieprzystające podejście do życia, które gwarantuje wiele wieloznacznych informacji.

Plac budowy

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Świat jest wobec tego niezwykle złożony, tak więc dzięki stereotypom bez trudu można sobie uprościć rzeczywistość, ażeby może trochę bardziej pasowała ona do naszego porządku świata. A jak wiadomo, każdy z nas odczuwa większe bezpieczeństwo, kiedy ma wszystko pod kontrolą, gdy świat jest w miarę jako taki uporządkowany. Przesada jednak prowadzi do zbytniego uproszczania świata.

Przesada zawsze jest niedobra. Jest niedobra, gdy zjemy zbyt wiele i czujemy się pełni, brzuch nas boli, czujemy także pozostałe niezbyt przyjemne objawy: wymioty i nudności. Przesada jest beznadziejna, jeśli zarządza naszym temperamentem. Są co prawda osoby, które całkiem dobrze sobie radzą pomiędzy tymi skrajnościami, potrafią w jakiś sposób nimi zarządzać, wiedzą, kiedy podejść do sprawy trochę mniej emocjonalnie, a kiedy uderzyć ręką w stół. Są to jednocześnie wyjątki, gdyż cechy charakteru powinniśmy trenować i jeśli ktoś faktycznie jest w stanie reagować emocjonalnie, ażeby w innej sytuacji być twardy jak skała, to oznacza, iż długo musiał nad tym pracować.

Częściej niestety spotykamy się z przesadą, jaka istotnie działa podobnie jak stereotyp.

Spodobał Ci się nasz tekst? Więc czytaj jeszcze (http://iltex.pl/produkty/ocieplacze/), co chcesz na kolejnej stronie, którą z chęcią dla Ciebie przygotowaliśmy.

W

Budowa obiektu

Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com

jednym, jak i w drugim przypadku do czynienia mamy z wykrzywieniem pewnego obrazu rzeczywistości. Stereotyp zawsze jest mało prawdziwy, przesada zawsze doprowadza do przesadnego wyolbrzymienia. Przykład we wstępie odnoszący się do Rosjan i Niemiec można przenieść na wiele innych nacji i dziedzin życia. Ktoś może na przykład określić nasze miasta, że są mało estetyczne, bo pewnie nawet nie mamy takiego czegoś jak ustawa o prawie budowlanym. Inny człowiek może powiedzieć, będąc na przykład w Indiach, iż tutaj pewnie nikt nie sprząta, bo jest tak brudno…

Tymczasem, w każdym kraju musimy zaakceptować lokalną specyfikę, to znaczy, że może ona prezentować się zupełnie odmiennie, niż w naszym kraju.

Interesujący tekst? Jeżeli tak uważasz, wcześniejsza strona (https://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/komercyjne-oczyszczalnie-sciekow-przemyslowych) też stanowi wartościowe źródło informacji, które nawiązuje do omawianej tematyki.

To, że się odróżnia i wygląda „po swojemu” nie oznacza, iż dany kraj jest źle zarządzany i że nie ma w nim takich rzeczy jak akty prawne, czy ustawy. Są, być może po prostu odmiennie interpretowane. Nie możemy jednakowoż sprowadzać wszystko do jednego osądu, które definiuje dane środowisko.