Na jakich założeniach się opiera idea inteligentnych domów, najważniejsze zalety wykorzystania takiej technologii

Inteligentne domy to bardzo popularne od pewnego czasu hasło, jakim chętnie zaczynają się posługiwać zarówno firmy zajmujące się wykonywaniem tego typu obiektów, jak i ich właściciele. Lecz często okazuje się w praktyce, że nawet jeśli jakiś budynek jest nafaszerowany elektronicznymi układami sterującymi, to jednak do miana inteligentnego mu jednak trochę brakuje. Wynika to przede wszystkim z tego, że podstawową sprawą w inteligentnych domach jest centralny moduł sterowania, który w oparciu i informacje z czujników i parametrów otoczenia sam dopasowuje swoje działanie do potrzeb mieszkańców.

inteligentny dom
Jeżeli w budynku będzie tylko duża ilość różnych układów i czujników, to raczej nie będzie on mógł pretendować do miana inteligentnego.

Każda nasza witryna (http://eshop.pronar.com.pl/expro) posiada wyłącznie najciekawsze dane, które zapadną Ci w pamięć na długi czas, zatem bez ociągania kliknij też tutaj.

W praktyce wykorzystuje się do zarządzania sterowaniem zaawansowane, wydajne układy komputerowe, a do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi elementami uniwersalną magistralę danych EIB / KNX. Dzięki takim rozwiązaniom możliwości sterowania są praktycznie nieograniczone, zależą jedynie od fantazji właściciela i umiejętności firmy uruchamiającej instalację.

W budynku, który stara się o to miano wszelakie instalacje inteligentnego domu przyłączone są do centralnego układu sterowania, przez co widzi on podpięte urządzenia i kieruje ich pracą z uwzględnieniem sytuacji w innych – przejdź do serwisu. Na przykład sterowanie oświetleniem w domu powinno uwzględniać zarówno poziom słonecznego światła na zewnątrz, o czym informację dadzą odpowiednie czujniki, ale także stan żaluzji w oknach.

inteligentny dom

Autor: Inplus PR
Źródło: Inplus PR

Dzięki uwzględnieniu tych parametrów i zaawansowanej logice sterującej układ sterowania sam zadba o to, żeby w odpowiednim momencie załączyć światło w miejscu, w którym aktualnie przesiadują domownicy.

Czy ten artykuł Cię zaciekawił? W takim wypadku sprawdź odmienny polecany serwis system alarmu pożaru warszawa, który też posiada ciekawe informacje.

Przeważnie z taką instalacją integruje się również system monitoringu i alarmowy. Przez to w razie konieczności nie tylko mieszkańcy są sprawnie informowani o próbie włamania, na przykład za pomocą informacji sms-owej na dany numer telefonu, ale również naśladować obecność domowników, co w dużym stopniu podnosi bezpieczeństwo w budynku.