Firmy świadczące usługi wyburzeniowe – jakiego rodzaju prace przeprowadzają?

Renowacja budynku nie zawsze jest możliwa, niekiedy jego stan wręcz uniemożliwia dokonanie remontu. Nie zostaje nam wówczas nic innego, jak jego wyburzenie. Czy do wyburzenia obiektu budowlanego są potrzebne jakieś formalności, kto powinien zająć się taką rozbiórką? Na te pytania postaramy się Państwu odpowiedzieć. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, rozbiórki wszelkich budynków są uważane za jeden z rodzajów prac budowlanych.

wyburzanie

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com
W zgodzie z owym prawem rozbiórki i wyburzenia budowli wymagają spełnienia przez firmy wyburzeniowe konkretnych wymagań – firma wyburzeniowa. Nim firmy wyburzeniowe zabiorą się do rozbiórki albo wyburzenia budynku możliwe, iż będą musiały uzyskać pozwolenie, aby móc rozebrać budynek zgodnie z prawem. Tego typu pozwolenie jest konieczne jeśli przeznaczony do wyburzenia budynek jest wpisany do rejestru zabytkowych również, gdy wysokość tego budynku przekracza osiem metrów. Innego typu zabudowania wolno rozebrać albo wyburzyć bez pozwolenia, należy jednak zgłosić to w urzędzie miasta albo w starostwie powiatu.

W przypadku wydania pozwolenia na rozbiórkę budynku pobiera się opłatę, w przypadku zgłoszenia już nie. Budynki można rozebrać w sposób ręczny. Zajmuje to wprawdzie mnóstwo czasu, jednak jeśli zależy nam na odzyskaniu materiałów, które pozostaną po pracach rozbiórkowych budynku, to taki sposób bywa najlepszy. W przypadku ręcznej rozbiórki nadają się właściwie jedynie budynki o konstrukcji drewnianej. Zwykle jednak firmy, które świadczą prace rozbiórkowe przy rozbiorze budynków używają ciężkiego sprzętu.

wyburzanie

Autor: LHOON
Źródło: www.Flickr.pl
Zastosowanie ciężkiego sprzętu do rozbiórki pozwala znacznie skrócić czas potrzebny przy rozbiorze budynku – wyburzenia. Po pracach rozbiórkowych obiektu budowlanego przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu pozostanie nam gruz do wywozu. Wiele przedsiębiorstw trudniących się wyburzaniem i rozbiórką budynków posiada w swej ofercie także uprzątnięcie placu po skończeniu swojej pracy. Koszt rozebrania budynku zależy od materiału, z którego został zbudowany. Najtańsze są koszty związane z rozbiórką budynków zbudowanych z cegieł lub z drewna. Rozbiórka budynków z metalu lub z betonu jest już droższa, najdrożej jednakże trzeba zapłacić za rozebranie żelbetowego budynku.