Jak poprowadzić instalację wodnokanalizacyjną, aby uniknąć kłopotów z zawilgoceniem?

Instalacja wodnokanalizacyjna jest potrzebna w każdym mieszkaniu. Niezbędna jest już w trakcie powstawania budynku i później do wielu codziennych zadań. Winna zapewniać wodę dobrej klasy, we właściwej ilości i pod dobrym ciśnieniem. Toteż warto prawidłowo ją wykonać, żeby w przyszłości móc bezproblemowo czerpać z gorącej i chłodnej wody.

łazienka

Autor: John M
Źródło: http://www.flickr.com
Należy przeto zacząć od skrupulatnego zaprojektowania instalacji wodnokanalizacyjnej. Na jej kształt w dużym stopniu wpływa wybrany sposób nagrzewania wody. To od odległości baterii od urządzenia nagrzewającego zależy, czy będzie potrzebny dodatkowy trzeci przewód – cyrkulacyjny. To dzięki niemu ciepła woda ciągle krąży w obiegu i będzie dostępna zaraz po odkręceniu kranu. Już w fazie projektu bardzo ważny jest dobór sposobu rozkładania rur. Istotną sprawą jest również dobór tworzywa z którego zrobione są rury. Kanały z chłodną i ciepłą wodą mogą być wykonane ze stali, plastiku bądź twardego tworzywa. W zależności od użytego tworzywa należy dopasować specjalne kształtki oraz kolanka. Niezbędna będzie również manszeta uszczelniająca. Wyścielona z obu stron włókniną przeznaczona jest do uszczelniania przewodów o różnej szerokości. Ma szczególnie plastyczną strefę rozciągania (poznaj więcej). W dodatku jest wodoszczelna i odporna chemicznie na różne kwasy, chemikalia oraz roztwory soli. Manszeta uszczelniająca chroni przed przedostaniem się zabrudzeń. Ze względu na olbrzymią trwałość materiałową i rozciągliwość można ją stosować do wszystkich rodzajów łączy. Instalacja wodnokanalizacyjna winna być tak przygotowana, żeby bez problemu można było przyłączyć do niej sanitarne (projektant instalacji sanitarnych wrocław) urządzenia i zamontować krany. W zależności od tego, co ma zasilać należy ją wznieść na konkretną wysokość. Do umywalek z baterią stojącą trzeba doprowadzić instalację na wysokość z przedziału od 50 do 62 cm. Do łazienkowej wanny z baterią ścienną zaleca się wysokość nie mniej jak 60 cm, a do prysznica między 110-130 cm.

A więc warto odpowiednio rozplanować instalację wodnokanalizacyjną z uwzględnieniem wszelkich aspektów (sprawdź ofertę). Przy jej tworzeniu trzeba patrzeć na jakość stosowanych materiałów. Dobre materiały zagwarantują szczelność instalacji i co za tym idzie jej bezawaryjność.