Życzliwość w stosunku do drugiej osoby zdecydowanie się opłaca. Dlaczego warto być dobrym dla innej osoby?

Czy wiesz na czym polega efekt wyświadczonej przysługi? Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę, bo nie raz tego doświadczyłeś. Jest także zwany efektem Benjamina Franklina. Skłonność do zmiany postawy na przyjaźniejszą co do ludzi, dla których wykonało się jakąś miłą przysługę. Czy spotykasz się z tym często na co dzień?

mężczyźni rozmawiający na ulicy

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Efekt wyświadczonej przysługi często wyjaśnia się na zasadzie kategorii rozbieżności poznawczej.

Masz jeszcze sekundę? Jeżeli tak, to zachęcamy Cię do nowej strony, na której znajdziesz szczegółowe wpisy – wejdź w link do źródła.

Uczynienie jakiejś dobrej rzeczy dla drugiej osoby, tym bardziej w momencie, kiedy za nią nie przepadamy albo jest nam obojętna, może spowodować dość osobliwy stan, swego rodzaju napięcia. Żeby zredukować ten dysonans dokonujemy zmiany naszej postawy, coś jakby dobry uczynek dla takiej osoby wynika z tego, że ją lubię. Nawet jeśli przed podjęciem pomocy ta kwestia była dla nas zupełnie inna. Czasem doświadczamy tego stanu, choć przebiega on różnie i nie jest obowiązkowo taki, jak ten przedstawiony w definicji. Prawda jest taka że, jak komuś pomagamy to czujemy się lepiej, mamy dobry humor, dlatego że jakiemuś człowiekowi udzieliliśmy pomocy. Ogarnia nas uczucie wypełnienia dobrego uczynku.

Osoby religijne mogą również widzieć to na zasadzie, iż na tym tak naprawdę polega pomoc drugiemu człowiekowi. Może się to więc łączyć z koncepcją zbawienia, która staje się rzeczywista poprzez wierzenia, ale także przez pomaganie jakiemuś człowiekowi. To dobrze łączy się z szeroko pojmowaną życzliwością, kiedy spotykamy jakąś osobę na ulicy i jesteśmy dla tej nieznanej nam osoby serdeczni albo tak normalnie na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Na różnych poziomach znajdziemy użycie tej zasady (). W ostatnim czasie dajmy na to powstają portale, gdzie możemy coś komuś oddać za darmo. Dlaczego jest to tak popularne? Z pewnością z racji pobudek osobistych, by pozbyć się danej rzeczy, bo nie posiadamy na nią miejsca, lecz bardziej robimy w ten sposób, aby komuś dać jakąś darmową rzecz.

Produkty spożywcze

Autor: Janet McKnight
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nam nie będzie już potrzebna, to dlaczego inna osoba nie mógłby z tego korzystać. W taki sposób wygląda to w różnych miejscach w naszym kraju, jak oddam za darmo Olsztyn. Doskonale to działa, gdyż z jednej strony mamy osobę, która coś zyskuje, a z kolejnej osobę, która jest w stanie coś podarować oraz poczuć się miło z tym faktem, iż zrobiło się komuś taką niespodziankę.