Ocynk ogniowy – co to jest? i dlaczego jest konieczne?

Cynk jest codziennie stosowanym metalem w protekcji konstrukcji stalowych przed działanie rdzy.
Taka strategia zabezpieczająca określana jest jako ocynk ogniowy. Profesjonalna cynkownia jest zdolna do ocynkowania ogniowego nawet bardzo różnorodnych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Wybranie się do zakładu wykonującego cynkowanie jest musowe – ponieważ każdy indywidualny detal musi zostać pogrążony w profesjonalnych wannach zapełnionych określoną mieszanką cynku jak i innych substancji chemicznych. Bez tego uzyskanie odpowiedniego rezultatu ochronnego w formie zwiększonej wydajności elementów stalowych i ich pewnego zabezpieczenia przed rdzą byłoby nierealizowalne.

Dlaczego kąpiele?

Technologia zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy gwarantuje dotarcie do każdej najmniejszej przerwy w formie elementu ze stali – ocynk ogniowy profesjonalnej firmy. Ciekły cynk w w trakcie kąpieli, której poziom osiąga 450 stopni C, dostaje się wszędzie wewnątrz zanurzonego fragmentu.
Ocynk ogniowy, który dokonuje cynkownia nie jest identyczny, w rezultacie pokrywa cynkowa przedstawia sobą zróżnicowane właściwości. Efekt zależny jest od kilku podstawowych zmiennych jak:
– Skład chemiczny podtapianego elementu ze stali
– Grubość jak i rozmiar elementu
– Całościowa grubość jak i finalny rozmiar złożonej konstrukcji.
– Zawartość takich pochodnych jak krzem oraz fosfor.
– Długość czasu, w którym konstrukcja przetrzymywany jest w kąpieli cynkowej
– Nierówności powierzchni elementu.

Dzięki stosowaniu przez cynkownie różnych mieszanek do ocynku ogniowego, gotowe pozytywne efekty są widoczne w elementach wykonanych ze stali od razu.
Ocynk ogniowy stwarza wytrzymałą powłokę przeciw rdzy, która dodaje nowy stopień wytrzymałości do dowolnych elementów ze stali lub [fosforanowanie stali] żeliwnych.

Zaciekawiły Cię wątki opublikowane w naszym tekście? Zapewne przyda Ci się też dodatkowe czytanie. Nie czekaj więc i wejdź do następnej witryny.

Efekt = wzrost wytrzymałości na erozję.
Warstwa cynkowa nie jest jednolita – ma ona wymiar warstwowy, dzięki temu procedurę cynkowania można repetować.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,