Zwichnięcie stawu ramiennego – leczenie i diagnostyka

Zwichnięcia stawu ramiennego przynależą do najczęściej występujących. Przyczyną zwichnięcia stawu ramiennego prócz urazu jest budowa owego stawu, gdzie płaska panewka łopatki złączona jest z dosyć dużą głową kości ramiennej. To powiększa niebezpieczeństwo skręcenia. Przejawami zwichnięcia jest gwałtowny oraz bardzo silny ból, obrzęk, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi najczęściej w czasie uprawiania niektórych sportów albo karamboli komunikacyjnych.

Szczególnie predysponowani będą sportsmeni praktykujący piłkę ręczną a także sporty zimowe. Uszkodzenie częściej dotyczy panów niż kobiet. Skręcenie stawu ramiennego jest poważnym urazem, dlatego poprawne rozpoznanie oraz właściwe leczenie jest niezbędne, by przywrócić czynności funkcjonalne a także ustrzec się groźnych powikłań. Najczęstszą przyczyną skręcenia stawu ramiennego jest uszkodzenie w trakcie działalności fizycznej wywołany mechanizmem pośrednim.

Nie bój się, że danych na prezentowany temat nie odnajdziesz, gdyż są tutaj. Wystarczy wejść na proponowany artykuł (progresdisplays.pl/), który jest pod odsyłaczem.

Może dojść do urazu w trakcie upadku z wysokości np. w toku pracy ekwiwalent za pranie na budowie. W czasie urazu dochodzi do przemieszczenia głowy kości ramiennej. (<">)

rehabilitacja

Skręcenie barku jest nadzwyczaj poważnym urazem i wymaga jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie skręcenia stawu doktor dopełnia na podstawie objawów, badania ręcznego i wykonanego zdjęcia RTG. Konieczne może być nastawienie chorego barku, jakie dokonuje się w ogólnym znieczuleniu, aby zwiotczyć mięśnie i nie dopuścić do innych urazów w czasie nastawiania.

Im prędzej staw zostanie nastawiony, tym mniejsza szansa na wystąpienie pogmatwań a także większa na szybszy powrót do zupełnej sprawności. Po nastawieniu stawu konieczne jest powtórne zdjęcie RTG żeby ocenić poprawność nastawienia. Później staw barkowy unieruchomiony jest w opatrunku Desaulta zrobiony z gipsu czy za pomocą bandaży. Podobne unieruchomienie kończyny trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Po zdjęciu opatrunku konieczna będzie rehabilitacja stawu barkowego w celu przywrócenia sprawności stawu i rekomenduje się jeszcze przez dwa-trzy miesiące powstrzymanie od całkowitej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: na czym polegają rehabilitację stawu barkowego.
Czasem do leczenia wybicia barku konieczna jest operacja. Jest ona niezbędna gdy zwichnięciu towarzyszą drugie urazy tj.: złamanie kości ramiennej, urazy torebki stawowej, uszkodzenia nerwów i niemożność nastawienia zachowawczego stawu.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,