Duże przeznaczenie, dokładność oraz trwałość to wszystko oraz sporo innych atutów ma tensometr.

Dawniej nierzadkim kłopotem w profesji konstruktora było należyte wyznaczenie pułapu naprężeń oraz odkształceń. Jednakże dziś jedną z najłatwiejszych oraz jednocześnie skutecznych trybów zidentyfikowania rozkładu zakresów mechanicznych w elemencie jest używanie tensometrii.

Czujnik tenometryczny

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
Tensometry to główny czynnik wszelkiej wagi elektronicznej, a także aparatów do pomiaru mocy wyciskających, rozpościerających, napięć, itp. Coraz częściej zastosowane są w systemach automatyki, gdzie jest konieczność dokonywania wymiarów wagowych, na przykład stosuje się je do określenia obciążenia pojemników przechowujących tworzywa, zbiorników mieszalniczych oraz podestów najazdowych.

Receptory stawiane są najczęściej pod wspornikami zbiornika czy też platformy. W połączeniu z urządzeniami pomiarowymi wolno dokładnie dokonywać sprawdzenia mocy, dawkowania tworzyw, itp. Używanie właściwego typu tensometru rozstrzygają takie wymogi jak tworzywo (Przetwórstwo tworzyw sztucznych) i forma elementu konstrukcyjnego czujnika, a też forma obciążenia, temperatura przy uzyskiwanego pomiaru, itp.

Tensometry mają dużo zalet. Zdecydowanie ogromna precyzja oraz duża staranność. Tensometr jest małych wymiarów, jednak jest odporny na drgania oraz poruszenia. Nie przeszkadzają mu w dokładnej pracy duże temperatury i duże ciśnienia. Klejenie oraz wykorzystywane budulce to ogromna wiedza technologiczna oraz merytoryczna firm sporządzających czujniki mocy, dlatego że od nich zależą precyzja oraz stabilność receptorów.

W zależności od złożenia czynnika oporowego oraz kształtu zdołamy rozróżniać tensometr wężykowy złożony z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków milimetra wykształcony w układzie wielokrotnego wężyka (więcej opcji). Jest również tensometr kratowy składany z ciągu drucików ułożonych bok siebie i zespolonych znacznie grubszymi odcinkami opaski miedzianej. Zaś tensometr oporowy foliowy komponują się z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej sporządzonej z cienkiej metalowej folii połączonej klejem z podkładką nośną.

Obecnie zazwyczaj używane to tensometry oporowe ze względu na swoje atuty oraz są na ogół wykorzystywane przy pomiarach laboratoryjnych oraz regały paletowe producent użytkowych.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,