Jeżeli lubisz ciepło i chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe
obowiązkowo przeczytaj ten tekst

Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, kiedy w twym domu jest cieplutko i przytulnie? Przekonaj się, jakie plusy i minusy ma ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe fantastycznie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywamy okresowo. Z jakiego względu? Ponieważ to, co cechuje ogrzewanie podłogowe, to jego spora bezwładność cieplna. Co to dokładnie oznacza w praktyce?

ogrzewanie

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Bezwładność cieplna to powolna reakcja na zmiany ilości ciepła, które dociera do grzejników podłogowych ze źródła ciepła (kotła albo pompy ciepła). Przykład: jeżeli wyłączysz ogrzewanie w całym mieszkaniu, to w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, odczujesz spadek temperatury dopiero po kilku godzinach. Taki sam mechanizm zachodzi w chwili, kiedy włączasz ogrzewanie. Kiedy w pozostałych pomieszczeniach jest już wysoka temperatura, w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest nadal zimno. Dopiero po dłuższym czasie odczujesz wzrost temperatury. Dlatego nie warto stosować grzejników podłogowych w pokojach, w których przebywamy wyłącznie okazjonalnie. Musisz zdawać sobie sprawę, że montowanie grzejników podłogowych w całym domu nie ma sensu.

Gdzie nie warto instalować ogrzewania podłogowego?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym nie należy zakładać ogrzewania podłogowego. Zwyczajnie grzejniki podłogowe nie sprawdzą się w tym pokoju. W sypialni znacznie lepiej zastosować zwykłe ogrzewanie. Dlaczego? W pomieszczeniach sypialnych pragniemy szybko zmieniać temperaturę. Zazwyczaj obniżamy temperaturę przed pójściem do łóżka, a podwyższamy ją z samego rana. Chcemy osiągnąć szybki efekt.

ogrzewanie podłogowe

Autor: TECE

Ponadto grzejnik podłogowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których większą część podłogi zajmują meble.

Taki materiał opisuje niezwykle interesujące tematy, zatem jeżeli chcesz zgłębić prezentowany temat bardziej, zobacz również to oryginalne źródło.

W takiej sytuacji wymiana ciepła między podłożem, a otoczeniem jest bardzo utrudniona. W pokojach, w których zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe nie powinno się stosować mebli, które całą swoją powierzchnią stykają się z podłogą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach będą meble opierające się na tzw. nóżkach.

Jeśli pragniemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj naszej posadzki. W sytuacji gdy chcemy posiadać porządne, grube deski, albo parkiet, lepiej zainstalować grzejniki na ścianach. Z jakiego względu? Ponieważ solidne drewno jest świetnym izolatorem. Gdy ułożymy je na grzejnikach podłogowych, ograniczymy znacznie ich wydajność.

Należy podkreślić, że grzejniki podłogowe posiadają duże walory estetyczne. Z jakiego względu? Dlatego, że są niewidoczne. Instalując ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy często zeszpetnych kaloryferów, które są umiejscowione na ścianach.

Masz ochotę zgłębić więcej informacji na omawiany temat? Więc odsyłam do serwisu (alglas.pl/), gdyż znajdziesz w tamtym miejscu mnóstwo interesujących danych opisujących przedstawiany wątek.

Mamy także zdecydowanie większą dowolność w ustawianiu mebli.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,