O podzielnikach na grzejnikach

Głównym elementem dostarczającym ciepło do mieszkań w instalacji centralnego ogrzewania jest grzejnik. Może być on żeliwny, aluminiowy, płytowy stalowy czy łazienkowy (tak zwany rurowy). W budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym wybudowanym kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu, na takim narzędziu grzewczym możemy spotkać się z jeszcze jednym, dodatkowo zamontowanym narzędziem.

Mianowicie idzie o tzw. podzielniki ciepła kosztów ogrzewania. Co to jest? Do czego służą? Jakie są typy? Odpowiedzi znajdują się w tym materiale.
Według objaśnień polskiej normy jest to instrument pomiarowy notujący temperaturę w osi czas. Instalowany jest na grzejnikach centralnego ogrzewania a służy dokładnie do kalkulowania tychże kosztów. Ich poziom określa się na bazie faktycznych rachunków za grzanie budynku wielorodzinnego, dzielonych na poszczególne indywidualne lokale mieszkalne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie zobacz stronę podzielniki ciepła bmeters.pl.

Jeżeli omawiany temat Cię zaintrygował, sprawdź koniecznie ten świetny link – przeczytasz tam wiele użytecznych informacji.

Specyfika rozliczania kosztów na bazie takich narzędzi polega na sumarycznym obliczeniu wskazań wszelkich zainstalowanych przyrządów w domu i porównaniu kosztów całkowitych z rzeczywistym kosztem za zużyte ciepło. Rezultatem prostej kalkulacji będzie pozyskanie jednostkowego kosztu indywidualnego wskazania takiego podzielnika. Następnym krokiem będzie przemnożenie wyliczonego przedtem wskaźnika jednostkowego przez sumę jednostek na wszelakich fragmentach pomiarowych znajdujących się w jednym autonomicznym lokalu. Do takiego wyniku finalnego mogą jeszcze zostać dołączone opłaty stałe wynikające z np. przesyłu ciepła, grzania za części wspólne (to jest klatki schodowe, wydzielone pralnie).

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

Autor: Honda Versatool
Źródło: Honda Versatool
Przedsiębiorstwa

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
Rodzaje podzielników ciepła. Najbardziej znanym podziałem tejże grupy przyrządów jest podział wg typów.

Wyróżniamy 3 podstawowe grupy: podzielnik wyparkowy – często spotykany w starym budownictwie lokalowym wielorodzinnym zaopatrzonym w grzejniki z żeliwa, podzielnik elektroniczny z czujnikiem temperatury grzejnika, podzielnik elektroniczny z 2 czujnikami temperatury – grzejnika a także pomieszczenia, w którym się znajduje. Niezłym wymysłem ułatwiającym życie są także wodomierze odczyt radiowy. Sporo dodatkowych wiadomości znajdziesz pod tym linkiem zobacz fakty.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,