Dekoracje okien

Okno to abrdzo ważny element większej części pomieszczeń, w szczególności takich, które są zamieszkiwane przez ludzi. Właściwie dość rzadko spotyka się wnętrza całkowicie nieposiadające otworów okiennych, w których mieszkańcy na co dzień przebywają.

zasłony

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Dostęp dziennego światła i promieni słonecznych jest bardzo ważny dla ludzkiego zdrowia i kondycji. Niezwykle istotną funkcję posiada również dopływ świeżego powietrza i możliwość wietrzenia wnętrz, jaką dają okna. Z drugiej strony są one również dobrym polem do popisu w sprawie różnego rodzaju dekoracji.

Bierze się to między innymi z potrzeby zasłaniania otworów okiennych, by osoby pożądane nie zaglądały do wnętrza. Zasłania się je więc z wykorzystaniem dekoracyjnych tkanin lub na dużo innych sposobów. Liczy się też sam wygląd okna, to, czy jest zadbane. Przykładowo tradycyjne drewniane okna pasują do większej części domów, z kolei okna z PCV słabo pasują do wielu wnętrz.

Zasłony i rolety

Osłanianie okien przed dopływem nadmiaru promieni słonecznych od dawnych lat zyskało status sztuki. Można to bowiem uczynić w sposób bardzo ładny i nietypowy. Dokonuje się tego za pomocą specjalnie dopasowanych akcesoriów w postaci rolet i zasłon. Na dzień dzisiejszy oferta tego rodzaju produktów jest tak duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego. Wybór ten dotyczy tak materiałów, z których wykonane są zasłony, jak i ich barw i wzorów.

Tak samo jest z roletami, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach takich jak na przykład sypialnia. Rolety z nadrukiem , który może być atrakcyjny i wielokolorowy, sprawdzą się w pokoju dziecięcym (fotorolety – krajobrazy).

Firanki

Podstawowym sposobem zasłaniania otworów okiennych, znanym już od setek lat, jest używanie firanek. W zdecydowanej większości domów w Polsce cały czas standardowe firanki. Aktualnie jednak coraz częściej się od nich odchodzi na korzyść tych bardziej nowoczesnych. Są one wykonywane z odmiennych niż kiedyś materiałów, które są na przykład bardziej odporne na zanieczyszczenia.

Oprócz tego firanki nie muszą być wcale białe, na dzień dzisiejszy występują w rozmaitych kolorach, niekiedy również ciemnych.

Zainspirował Cię ten artykuł? Zapraszamy Cię tym samym jeszcze dalej – do naszej kolejnej strony. Tam oczekują na Ciebie inne wątki.

br>
Naturalnie, że w sieci znajdziesz niebywałe tematy.Na omawiany temat również przeczytasz intrygujące informacje – sprawdź to I przejdź do podstrony!

Wszystko zależy od stylu wnętrza oraz gustu domowników.