Budujemy swój dom: na jakiego rodzaju drzwi się zdecydować?

Koniecznym elementem naszego domu czy innego lokalu są drzwi wewnętrzne. Ich wybór nie jest jednak prosty. Producenci oferują bowiem ich przeróżne typu. Jak je więc trzeba wybierać? Decydując się na nowe drzwi wewnętrzne niezwykle mało miejsca poświęcamy jednemu z ich naprawdę istotnych elementów, jakim są futryny. Futryny, czyli inaczej ościeżnice służą tak naprawdę jednemu celowi: montowaniu skrzydeł drzwiowych.

dom

Autor: Sam Beebe
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze zakupione ościeżnice nie tylko sprawią, że zamontowane drzwi będą dobrze się trzymały. Spełnią też funkcję dekoracyjną w konkretnym pomieszczeniu. Są one możliwe do zakupienia w dwóch podstawowych rodzajach: przylgowe bądź bezprzylgowe. Ten drugi typ ościeżnic pozwala prościej troszczyć się o czystość drzwi. Materiał, z którego się je robi jest dość zróżnicowany. Są one produkowane z metalu, drewna klejonego lub z płyty MDF. W ościeżnicach bezprzylgowych zawiasy, na których montowane są skrzydła drzwi są niewidoczne, są więc niezwykle eleganckie. Producenci stolarki drzwiowej oferują nam bardzo zróżnicowane modele drzwi do wnętrz. Dość tradycyjny podział to drzwi lewe oraz prawe. Pośród modeli drzwi do wnętrz znajdziemy także modele które będą idealne do montowania w WC oraz łazienkach. Tego typu drzwi mają zawsze otwory wentylacyjne. Pośród oferowanych typów drzwi wynajdziemy także drzwi łamane. Wspomniane drzwi łamane zajmują naprawdę mniej miejsca niż zwyczajne drzwi z rozwieranymi skrzydłami. Są więc często montowane tam, gdzie brakuje miejsca na rozwierane.

Podobnie emocjonujące zagadnienia są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeśli chcesz je poznać – zobacz pod linkiem, który jest tutaj!

Niezależnie od tego, na jaki model drzwi się nastawimy, ich najważniejszym elementem będzie rama. Rama powstaje z płyt MDF bądź z klejonego drewna. To, jaki efekt zyskują drzwi zależne będzie od rodzaju wypełnienia ramy.

Drzwi wewnętrzne

Autor: torrez

Materiałem dość popularnym do tego typu prac są płyty HDF bądź MDF. Zamocowana w ramie płyta jest potem wykańczana drewnianym fornirem, okleiną CPL lub pokrywana warstwą lakieru lub farby. Producenci oferują także drzwi , które mają szklane wypełnienie. Aby było one bezpieczne używa się hartowanego bądź laminowanego szkła. Może być ono białe lub kolorowe. Dzięki temu nie ma trudności z dopasowaniem drzwi do wybranego pomieszczenia bez względu na jego styl.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,