Czym się różni profesja adwokata i radcy prawnego? Za co odpowiedzialny jest jeden i drugi specjalista? Co jest ważne w tej sprawie

Niektóre osoby mają trudność z rozumieniem, kim jest prawnik i adwokat. Zdaje się, że jeden, jak i drugi trudni się tym samym, lecz nie jest to dobry trop. Co prawda, oba zawody stają się do siebie coraz bardziej podobne, jednak jest jeszcze sporo różnic i to na bardzo kluczowych obszarach. Z tego powodu musimy przyznać, iż są to inne zawody. Czym więc się trudni adwokat a czym radca prawny?

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Adwokat to osoba gwarantująca pomoc prawną, zwłaszcza zaliczamy do tego typu grupy pomoc prawną. Dodatkowo, tworzy opinie prawne, tworzy projekty aktów prawnych, tworzy oraz ocenia umowy cywilnoprawne, analizuje klauzule umowne. Odpowiada za przygotowanie pozwów w sprawach cywilnych, mogą one dotyczyć nieruchomości, odszkodowań czy zadośćuczynień. Odpowiada za przygotowanie wniosku, na przykład o stwierdzenie nabycia spadku, a również odpowiada za kwestie rodzinne, czyli zajmuje się kwestiami rozwodów i alimentów. Co jeszcze można powiedzieć o tym zawodzie? Zobacz również: ()

Adwokat, przy pomocy udzielonego pełnomocnictwa może występować przed sądami i urzędami, może negocjować także w imieniu klienta. Zasięg podmiotowy czy przedmiotowy pomocy prawnej, która może być udzielana przez adwokata nie jest ograniczona prawem, natomiast w wykonywaniu swoich powinności zawodowych jest on podległy głównie konstytucji i ustawom. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego, czyli prawnika określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radach prawnych. Najważniejszym założeniem tego przepisu jest zapis, iż prawnik jest odpowiedzialny za udzielanie pomocy prawnej. Jednakowoż radca prawny nie ma prawa występować jako obrońca w sprawach karnych czy karnoskarbowych.

Skoro rzuciłeś okiem na opublikowane w tym serwisie teksty, to ponadto zerknij na opracowanie, które także najprawdopodobniej przypadnie Ci do gustu.

Zobacz stronę:

prawo
Ponadto, pomoc prawna niekiedy jest definiowana jako oferowanie porad, tworzenie opinii i projektów aktów prawnych, oraz oczywiście, występowanie przed sądami i urzędami. Jeśli chodzi o główną różnicę, która ma bardzo ogromne znaczenie z perspektywy każdego klienta, to jest nią zasada, iż tylko adwokat adwokat lubin może być obrońcą w sprawach karnych. Zaś prawnik nie jest w stanie reprezentować swojego klienta w takich sprawach. Jak wyszukać prawnika lub adwokata? Najbardziej korzystnie w sieci, wpisując na przykład frazę prawnik w Szczecinie. Dzięki temu zwiększa się nasza szansa na wyszukanie najbardziej profesjonalnego specjalisty. Oczywiście, w każdym dużym mieście są tego typu specjaliści, a ogłaszają się właśnie najczęściej w internecie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,