Sklejka drewniana – rozległe zastosowanie drewna

Drewno od dawna było materiałem pożądanym, wykorzystywanym do budowy różnych konstrukcji i artykułów. Nic w tym dziwnego, ponieważ charakteryzuje się ono wieloma zaletami. Po pierwsze jest to materiał lekki, a równocześnie stabilny, dlatego wykorzystuje się je do tworzenia przeróżnego typu konstrukcji.

przejdź so strony www

Autor: Walter
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno ma ciekawą fakturę, w zależności od gatunku drzewa z którego pozyskuje się surowiec. Drewno (zobacz schody jesion naturalny) nie przewodzi ciepła, jest więc również dobrym izolatorem. Poza tym, posiada także specyficzny zapach, stąd też elementy w domu wykonane z drewna można użyć do celów dekoracyjnych i wykończeniowych. Bardzo ważne jeśli chodzi o drewno jest to, że powszechnie używa się także jego odpady powstałe przy obróbce. Służą one między innymi do budowy płyt pilśniowych czy dobrze znanej sklejki.

Sklejka ma duże zastosowanie i to w różnych branżach. Popularna jest chociażby sklejka lotnicza – zobacz to, którą wykorzystuje się w lotnictwie, chociażby przy budowaniu szybowców. Jest to produkt, który powstaje ze sklejenia cienkich warstw drewna.

Jeśli zaciekawiła Cię taka tematyka, bez ociągania przeczytaj również to unikalne www (http://www.grupapartner.pl/kompleksowy-serwis-ukladu-napedowego.html), ponieważ przeczytasz tam bardzo wartościowe wiadomości.

Zwykle środkowe warstwy produkuje się z tańszych gatunków drewna. Jest ona ponadto bardziej odporna na wilgoć, jako że sklejana jest klejem odpornym na oddziaływanie wody. Ponieważ ma lekką wagę z powodzeniem można ją stosować także w modelarstwie i wykonywać z niej modele samolotów czy wszelkiego typu makiety.

pokój

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna sklejka poddana odpowiedniej obróbce ma niemałe zastosowanie także do produkcji mebli domowych i biurowych. Przygotowuje się z niej także elementy konstrukcyjne, w tym półki, tylne ścianki szaf, jak również pojemniki, ramy itp.. Meble stosowane w domach czy biurach nie podlegają czynnikom atmosferycznym jak niska temperatura, czy opady deszczu, stąd też sklejka może być z sukcesem wykorzystywana do ich tworzenia bez obawy o szybkie uszkodzenie materiału. Jakość mebla czy wybranej konstrukcji zrobionej ze sklejki w znacznej mierze zależy od gatunku drewna z którego została ona zrobiona. Stąd też zanim zakupimy tego rodzaju surowiec, przeanalizujmy z jakiego gatunku drewna producent przygotował sklejkę. Pamiętać należy też, żeby odpowiednio pielęgnować tego rodzaju meble.