Jak w ogóle zbudowane są opony? Na czym to polega? Dlaczego jest tak ważne, by wybrać jak najlepsze modele?

Opona jest tym elementem samochodu, który wchodzi w kontakt bezpośredni z powierzchnią. Bezwypadkowa i bezproblemowa jazda dostosowana do danych na drodze warunków, przede wszystkim jest zależna właśnie od jakości oraz wyboru właściwych opon. Nad ich wyglądem zazwyczaj się nie zastanawiamy, lecz ta wiedza jest przydatna, zwłaszcza iż każdy składnik opony oraz jego wykonanie decyduje o jej wartościach.

koła

Autor: iStock
Źródło: iStock
Podstawowe elementy każdej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka. Bieżnik bezpośrednio dotyka nawierzchni drogi, jego jakość jest o tyle ważna, iż odpowiada za przyczepność z podłożem. Inaczej zarysowuje się rzeźba bieżnika w każdym z typów opon: opony na zimę dobre do jazdy po śniegu i powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą całkiem inaczej wyprofilowane od bieżników w oponach sportowych albo letnich (hurtopony.pl). Osnową są warstwy potocznie zwanego kordu, czyli specjalnego włókna, często wiskozowego lub poliamidowego. Warstwy układają są w różny sposób w zależności od zastosowania opony. Osnowa to warstwa , która wzmacnia całość opony.

Następnym elementem, także zrobionym z paru części kordu, jest tak zwane opasanie, to płótno ułożone po obwodzie opony, jego zadaniem jest dodanie sztywności strony czołowej opony oraz zachowanie kształtu jest to ochrona przed zmianą kształtu pod wpływem sił oddziałowujących na oponę w czasie jej użytkowania. Na koniec strona opony, która bezpośrednio przylega do felgi, nazywana jest stopką (). Wykonuje się ją z metalowych części wzmacniających. Stopka jest elementem o tyle ważnym, że jest odpowiedzialna za właściwe trzymanie opony na feldze.

Kupno opony do naszego samochodu jest zależny oczywiście różnych rzeczy.

Zaciekawił Cię opisywany artykuł? Jeśli tak, to przeczytaj poza tym szczegóły pod źródłem (http://www.mastereducator.pl/gdansk/). Poznasz wtedy jeszcze inne dane wiążące się z taką problematyką.

Najważniejsza jest pogoda, wiadomo bowiem, że w zimę nie można jeździć na oponach letnich. Podobnie lepiej na lato wymienić opony z zimowych na letnie. Wiele osób tak nie robi uważając, że nie ma sensu. A właśnie sprawa jest poważna, bo opony zimowe reagują inaczej na śnieg, a odwrotnie na rozpaloną od gorąca powierzchnie. Sporo ludzi stosuje również opony na cały rok, ale jednakże jest to nienajlepszy pomysł. Jeżeli bardzo chcemy musimy zakupić bardziej solidne opony tego rodzaju.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,