Do czego dzisiaj są wykorzystywane elastomery natryskowe?

Są to tworzywa sztuczne albo naturalne, jakie posiadają właściwości podobne do kauczuku czy gumy. Są to niezwykle miękkie materiały oraz wykazują się dużą odkształcalnością.

wody gruntowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: AWBUD Wyroby Betonowe
W najwyższym stopniu znanym takim surowcem jest kauczuk.
Kauczuk z kolei można podzielić na tworzywo sztuczne i naturalne. Kauczuk naturalny jest bardzo plastycznym ciałem stałym o brunatnej barwie. Poddanie naturalnego lateksu procesowi wulkanizacji pozwala na otrzymanie z niego ebonITu albo gumy. Kauczuk syntetyczny z kolei ma cechy analogiczne do lateksu naturalnego, ale pozyskiwany jest przeważnie w procesie polimeryzacji różnorodnych związków. Guma, jaką uzyskujemy w wyniku wulkanizacji naturalnego kauczuku lub lateksu sztucznego, mogłaby zostać użyta w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Jak widzimy elastomery zastosowanie mają bardzo szerokie w naszym przemyśle. Z tego względu, że elastomery mają nowoczesne właściwości, mogłyby zastępować typowe ochrony i stanowią przy tym skuteczną barierę zabezpieczającą przed stratą ciepła (odwierty pompy ciepła) i działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Niemal natychmiast po nałożeniu warstwy z elastomerów, możemy chodzić swobodnie po takiej powierzchni oraz poruszać się po niej samochodami.

klimatyzatory

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com
W celu otuliny są wykorzystywane elastomery natryskowe.

Zaintrygował Cię nasz artykułu? Zatem zachęcamy Cię – zajrzyj na nową stronę i dokonaj oceny naszych prób. W przypadku pewnych niepewności – zwróć się do nas!

Są to nowatorskie dwuskładnikowe substancje, które mieszają się bardzo szybko w chwili zetknięcia się z powierzchnią, jaką mają przykrywać. Przez to tworzona jest na niej bezstykowa warstwa, która charakteryzuje się dużą elastycznością, ale jest niezwykle odporna oraz trwała.

Ochronne warstwy z elastomerów natryskowych odporne są na oddziaływanie zmian temperatur czy niekorzystnych warunków klimatycznych. Wykorzystywane są w transporcie do zabezpieczenia części samochodów oraz pojazdów specjalnych. Elastomery natryskowe znajdują również zastosowanie na pokładach statków do zabezpieczania ich przed rdzą.