Co mają skrzynki gazowe i z czego są wykonane?

Każdy właściciel budynku wolnostojącego lub wielorodzinnego jest zobligowany do odpowiedzialności prawnej za swoją własność, w skład jakiej wchodzą między innymi różnorodnego rodzaju instalacje.

Jedną z nich jest sieć gazowa, której częścią jest szczególna szafka.
Jest ona niezwykle ważnym składnikiem sieci gazowej. Ma ona tego typu części jak między innymi główny zawór czy gazomierz (choć czasami jest on montowany obok szafki). Każda z w/w części powinna być zgodna z odpowiednimi przepisami. Przykładowo zawór, który odpowiada za doprowadzanie gazu do odbiorców, musi być w specjalny sposób zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych.

Bez zwłoki zobacz na stronie (https://megastyro.pl/pl/kontakt/) analogiczne informacje. Tam też zobaczysz coś ciekawego, gdyż prezentuje ona zbliżoną tematykę.

Poza tym powinien się on znajdować w odpowiedniej odległości (min. 0,5 metra) od drzwi czy poziomu terenu. W praktyce jednak rekomenduje się dwukrotnie zwiększyć tę odległość. Materiałem, z którego był zrobiony taki zawór powinien być brąz lub mosiądz. Ponadto szafka gazowa ma reduktor, który jak sama nazwa sugeruje, wykorzystywany jest do zmniejszania ciśnienia, które powinno mieć poziom ok. 5 kPa. Pozwoli to na obsługę znajdujących się w budynku sprzętów.

stropy

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
wzór

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Sama szafka powinna znajdować się przynajmniej dziesięć m od budynku wielorodzinnego. W wypadku tych wolnostojących dopuszczalne są większe odległości, w tym montowanie skrzynki na linii ogrodzenia. Najbardziej istotne jest zapewnienie do niej wygodnego dostępu. Na rynku istnieją modele wolnostojące, do montowania we wnęce czy na murze budynku. Szafka gazowa może być wykonana z metalu, tworzyw sztucznych czy też laminatu.

Zazwyczaj oferowane są w odcieniu żółtym. Jednak absolutnie nie musiałaby taka być. Może być pomalowana przez producenta na wyznaczony odcień odpowiedni do np. ogrodzenia.