Niedrogi sposób na zapewnienie bezpieczeństwa w razie pożaru w samochodzie

Każdy posiadacz auta powinien posiadać w nim gaśnicę. Ma ona dwa okresy przydatności do użycia: legalizacji i gwarancji. Nie powinno się ich mylić, gdyż są to dwie całkiem różne kwestie.

nowo wybudowany dom

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
Gwarancja jest przyznawana przez jej producenta i dotyczy czasu, przez który gwarantuje on jej prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku gaśnicy samochodowej o wadze 1kg okres taki wynosi zazwyczaj 5 lat oraz jest to gwarancja mechaniczna.
Okres legalizacji takiego towaru z kolei oznacza to samo, co przegląd techniczny oraz wynosi dwa lata od daty produkcji, która jest widoczna na samej gaśnicy. Taki przegląd https://www.biuroinwest.pl/oferta/przeglady-instalacji-gazowej/ gaśnicy może być dokonany jedynie przez fachowców oraz znaczy dopuszczenie jej do użytku, jednak jedynie przez następne 2 lata. Z całą pewnością warto go robić, gdyż daje nam to gwarancję, że w razie potrzeby nas nie zawiedzie zwłaszcza, że nie jest to drogie (koszt legalizacji wynosi ok. kilkunastu złotych). Jeżeli jednak wybierzemy kupno nowej gaśnicy, musimy przygotować się na wydatek w wysokości ok. 20-25 zł. Tak czy inaczej, należy posiadać w samochodzie gotową do użycia gaśnicę, gdyż jeżeli nie będzie miała aktualnej legalizacji, diagnosta przeprowadzający przegląd ciekawe: www.biuroinwest.pl/oferta/przeglady-techniczne-budynkow/ samego samochodu, może odmówić podbicia badań technicznych.

moduły

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Podczas zakupu gaśnicy należy zwracać uwagę na to, czy jej wytwórca nie podaje, że ma ona dla przykładu 5-letni czas legalizacji. Jeśli tak, to oznacza to jedynie, że jest to zwykły chwyt reklamowy, gdyż polskie ustawodawstwo nie przewiduje aż tak długotrwałego okresu legalizacji. W takim przypadku musi chodzić o okres gwarancji, który jest udzielany przez wytwórcę.

Duża część modeli posiada plastikowy albo metalowy zaczep, za pomocą którego można by łatwo zamocować taką gaśnicę chociażby pod fotelem kierowcy.